Færgen mellem Esbjerg og Fanø sejler igen efter grundstødning lørdag morgen.
|
Seneste
Samfund
Krimi
Trafik og vejr
Erhverv
Kultur
Politik
Miljø
Sundhed
|
Færgen "Fenja", som sejler mellem Esbjerg og Fanø, kom ved 19-tiden helt fri af den sandbanke, som færgen rendte på lørdag morgen i tæt tåge.
Det oplyser vagthavende hos Søværnets Operative Kommando (SOK).
"Fenja" var på vej ind til Nordby på Fanø, da den i sejlrenden gik på en sandbanke. Det lykkedes dog at få passagererne flyttet over på færgerutens anden færge, der kunne sejle dem i land.
Det meste af dagen stod færgen på grund, mens mandskabet ventede på højvande. Det kom sidst på eftermiddagen, og omkring kl. 19 havde båden atter vand under kølen og kunne fortsætte trafikken.
Imens sejlede den anden færge på ruten, "Menja", så mange afgange som overhovedet muligt for at få passagerer fragtet frem og tilbage.

Horsens | Sydøstjyllands Politi har onsdag aften anholdt en 22 årig mand fra Horsens. Han sigtes for forsøg på manddrab og fremstilles i et lukket grundlovsforhør Kristi Himmelfartsdag.

Sønderborg | Tre tidligere topfolk i Cimber Sterling har købt op i konkursboet og lavet et nyt flyselskab, Cimber A/S. Det redder 114 job. Blandt redningsmændene er Jørgen Nielsen, der er søn af det oprindelige Cimber Airs stifter Ingolf Nielsen. Jørgen Nielsen har også i mange år været direktør i Cimber Sterling.

Vejen | 15 årige Luna fra Rødding er i dag på forsiden af Danmarks største pigeblad Vi Unge. Hun har vundet den populære Covergirl-konkurrence hvor flere end 3.000 piger mellem 12 og 18 år har deltaget.

Billund | En række faglige organisationer har i dag taget det første formelle skridt til en blokade mod det irske lavprisselskab. Det bliver nu op til LO at afgøre om blokaden skal sættes i værk med 14 dages varsel.