Nyheder og tv-indslag fra dit lokalområde.
Lokalt
Her på siden kan du se TV SYD PLUS.
TV SYD PLUS
Medlemmer af A/S TV SYDs bestyrelse.
Jacob Ejs
Hedensted
Aase Jespersen
Vejle
Vagn Mattson
Haderslev
Ingolf Skousen
Vojens
Jan Svanevik
TV SYD
Ernst Aaskov
Varde
Driftsselskabet A/S TV SYD ledes af en bestyrelse på syv medlemmer, der vælges for fire år ad gangen.
Medlemmerne skal have professionel indsigt. De seks medlemmer vælges af bestyrelsen for TV SYD-fonden, som er eneaktionær i selskabet. Det syvende medlem udpeges af medarbejderne på stationen.
Bestyrelsens sammensætning skal være således, at den rummer en række kvalifikationer som medieindsigt, erfaring i økonomisk styring og ledelse samt indsigt i folkeligt og kulturelt arbejde.
Desuden skal der mindst være et medlem med bopæl i hvert af de gamle Ribe, Sønderjyllands og Vejle amter. Ved valget af bestyrelse rådgiver den siddende A/S-bestyrelse fondsbestyrelsen (generalforsamlingen) om kandidaters faglige kvalifikationer.
Den valgte bestyrelse vælger selv sin formand.
Bestyrelsen vigtigste opgave er at ansætte en administrerende direktør for selskabet, sammen med denne forestå ledelsen af selskabet og sørge for en forsvarlig organisation af virksomheden.