
En tre-længet gård på Gesten Kærvej ved Vejen brænder. Brandvæsen fra flere byer deltager i slukningsarbejdet. 600 svin er kørt til nødslagtning.
|
Seneste
Samfund
Krimi
Trafik og vejr
Erhverv
Kultur
Politik
Miljø
Sundhed
|
Branden brød ud ved 14-tiden. Den er opstået i tagetagen.
Ilden bredte sig hurtigt til alle tre længer.
Brandfolk fra Kolding, Lunderskov, Vejen og Brørup blev tilkaldt. Der blev også rekviret hjælp fra Beredskabsforbundets Støttecenter Esbjerg.
I de tre længer gik 1300 svin. Ilden er begrænset til tagkonstruktionen med et brandsikkert loft.
Dyrlæger har undersøgt de 1300 svin. 600 - primært af de ældste - er vurderet til at have taget skade af branden. De er derfor kørt til slagtning.
De andre 700 vurderes ikke til at være i fare.
Ved 17-tiden begyndte redningsmandskabet at fjerne hele tagkonstruktionen, som er ødelagt af branden.
Årsagen til branden kendes ikke.

Horsens | Sydøstjyllands Politi har onsdag aften anholdt en 22 årig mand fra Horsens. Han sigtes for forsøg på manddrab og fremstilles i et lukket grundlovsforhør Kristi Himmelfartsdag.

Sønderborg | Tre tidligere topfolk i Cimber Sterling har købt op i konkursboet og lavet et nyt flyselskab, Cimber A/S. Det redder 114 job. Blandt redningsmændene er Jørgen Nielsen, der er søn af det oprindelige Cimber Airs stifter Ingolf Nielsen. Jørgen Nielsen har også i mange år været direktør i Cimber Sterling.

Billund | En række faglige organisationer har i dag taget det første formelle skridt til en blokade mod det irske lavprisselskab. Det bliver nu op til LO at afgøre om blokaden skal sættes i værk med 14 dages varsel.

Sønderborg | Det genopstandne flyselskab Cimber skal flyve en række ruter for SAS med omkring 30 daglige flyvninger primært til Nord- og Østeuropa.