Fusionsavis 2012
Den første fusions-avis fra bladhusene i Horsens, Vejle og Fredericia.
 
02-01-12 · kl. 10.34

Tre aviser bliver til en


Vejle Amts Folkeblad, Horsens Folkeblad og Fredericia Dagblad udkommer med en fælles anden sektion. Det er det første synlige tegn på en sammenlægning.


Fusionen mellem bladhusene fandt sted i juli sidste år. Første sektion i aviserne indeholder det lokale stof og er altså forskellige for Vejle, Horsens og Fredericia.

Det fælles udgiverselskab hedder Jyske Medier, og udover de tre aviser udgiver selskabet også en række ugeaviser, og de driver en fælles radio (VLR).
 
Den første fælles avis bliver trykt på det store avistrykkeri i Erritsø.


Tophistorier fra forsiden
Alderdom med saft og kraft

16-05-2012 18:33

Alderdom med saft og kraft

Esbjerg  | Nogle af os bliver ældre i fred og ro. I Esbjerg er der nogle, der hellere vil have alderdom med saft og kraft. De går til karate.

Så er Fængslet åben i Horsens

16-05-2012 18:04

Så er Fængslet åben i Horsens

Horsens  | I dag genåbnede det gamle Horsens Statsfængsel i en ny rolle som ambitiøs attraktion for turisme og kultur.


Indbrudstyve holder sig fra sommerhusene

16-05-2012 09:57

Indbrudstyve holder sig fra sommerhusene

Sydjylland  | Efter en stigning i 2011 er sommerhusindbruddene i Syd- og Sønderjyllands politikreds faldet markant i de første måneder af 2012 og er på det laveste niveau i fem år.

Internet-konkurs giver travlhed i Nørre Nebel

16-05-2012 08:40

Internet-konkurs giver travlhed i Nørre Nebel

Varde  | 40.000 kunder stod i sidste uge uden internetforbindelser, da Randers-virksomheden Skyline gik konkurs. Nu oplever det lille Nørre Nebel-firma, AirNet en sand kundestorm, da sommerhus-ejere vil have lokalt internet fra luften.



Seneste tv-nyheder
TV SYD i dag
TV-nyheder fra Sydjylland
Tidligere udsendelser