Mølholm Varmeværk
Det er en kold tid i Vindingård. Folk går rundt og fryser.
 
04-01-12 · kl. 14.55

Varme i de kolde radiatorer


Bruddene på fjernvarmerøret blev fundet onsdag eftermiddag, og forhåbenlig bliver alt nu bedre. I Vindinggård i det sydlige Vejle var beboerne ellers  begyndt at gå rundt i underlige hjemmedragter. På tredje døgn var der ingen varme i radiatorerne.


En af beboerne, Adele Reenberg på Dronning Dagmarsvej, har frosset. Hun fortæller, at hun begyndte at gå rundt i en gammel flyverdragt, som hun har fra sin tid på Grønland. Hun har også  svøbt sig i tæpper. Det ser pudsigt ud, siger hun.
 
Da hun kom hjem i går over midnat, var der lidt varme på radioatorerne, men da hun vågnede ved fire-tiden, var radiatorerne igen kolde.

- Det er da godt, at vejret ikke er ligesom sidste år, bemærker Adele Reenberg.

Nyt brud efter reparation

Folk fra Mølholm Varmeværk fik ellers repareret et brud på nettet, og så skulle alt være godt igen, men så opstod der et nyt brud.  Onsdag eftermiddag var hullerne repareret, og varmen begyndte at vende tilbage.
 
Driftleder Steen Erik Hansen på Mølholm Varmeværk har tidligere sagt, at risikoen for brud på ledningerne stiger, hver gang der bliver lukket for vandet for at reparere en lækage. Det er frustrerende, men sådan fungerer systemet desværre.

Måske også denne gang.


Tophistorier fra forsiden
Ny anholdelse i skudsag fra Horsens

16-05-2012 21:00

Ny anholdelse i skudsag fra Horsens

Horsens  | Sydøstjyllands Politi har onsdag aften anholdt en 22 årig mand fra Horsens. Han sigtes for forsøg på manddrab og fremstilles i et lukket grundlovsforhør Kristi Himmelfartsdag.

Cimber genopstår som Fugl Føniks

16-05-2012 10:19

Cimber genopstår som Fugl Føniks

Sønderborg  | Tre tidligere topfolk i Cimber Sterling har købt op i konkursboet og lavet et nyt flyselskab, Cimber A/S. Det redder 114 job. Blandt redningsmændene er Jørgen Nielsen, der er søn af det oprindelige Cimber Airs stifter Ingolf Nielsen. Jørgen Nielsen har også i mange år været direktør i Cimber Sterling.


Luna fra Rødding er årets Covergirl

16-05-2012 17:29

Luna fra Rødding er årets Covergirl

Vejen  | 15 årige Luna fra Rødding er i dag på forsiden af Danmarks største pigeblad Vi Unge. Hun har vundet den populære Covergirl-konkurrence hvor flere end 3.000 piger mellem 12 og 18 år har deltaget.

Første skridt taget til faglig kamp mod Ryan i Billund

16-05-2012 14:33

Første skridt taget til faglig kamp mod Ryan i Billund

Billund  | En række faglige organisationer har i dag taget det første formelle skridt til en blokade mod det irske lavprisselskab. Det bliver nu op til LO at afgøre om blokaden skal sættes i værk med 14 dages varsel.



Seneste tv-nyheder
TV-nyheder fra Vejle
Tidligere udsendelser