_B8O9806
Flemming Bjørn Hansen med den lille dims, som kan indbygges i en bilmotor - eller andet, hvor der er store temperaturforskelle.
 
11-01-12 · kl. 13.07

Kør længere på bilens spildvarme


Et firma i Hedensted har udviklet en teknik, som kan udnytte bilens spildvarme. Det vil betyde, at du kan køre 10 pct. længere på en liter benzin.


Flemming Bjørn Hansen har arbejdet 2½ år på opfindelsen. Der ligger fire patenter bag den, fortæller han til TV SYD.

Temperaturforskel

Teknologien udnytter temperaturforskellen mellem udstødningen (400-500 grader) og køleren (50-100 grader) til at lave strøm.

- Vi bruger nogle helt nye termo-elektriske materialer, som kan omforme en temperaturforskel til strøm, fortæller grundlæggeren Flemming Bjørn Hansen, TEGnologi.

Der gemmer sig store uudnyttede ressurser i spildvarme, siger Flemming Bjørn Hansen. Både i bilmotorer og på kraftværker. Ja, overalt, hvor der er store temperaturforskelle.

De anførte temperaturer har han fået opgivet af bilfabrikkerne. Det overrasker nok de fleste, at udstødningsgassen i en bil er så varm (400-500 grader - selv om den afkøles gennem udstødningsrøret)


Den lille dims han sidder med på billedet er en første prototype. Den kan desværre ikke bygges ind i en eksisterende forbrændingsmotor.

Bilindustrien er stillet over for krav om at reducere CO2 og NOX-partikler. Derfor er bilfabrikkerne over hele verden interesseret.

De nye materialer, som bruges i teknologien er baseret på zink og magnesium. De er miljøneutrale og kan fås over hele kloden.

Energi Horsens Fonden har netop skudt tre millioner kroner i virksomheden mod at få en ejerandel. Også Innovation MidtVest i Herning og forskere på Århus Universitet er med i satsningen på den nye teknologi.

- Nu har vi skaffet kapitalgrundlaget til at lave de første rigtige forsøg, forklarer Flemming Bjørn Hansen. Han tør dog ikke spå om, hvornår den første motor er klar.


-


Tophistorier fra forsiden
Ny anholdelse i skudsag fra Horsens

16-05-2012 21:00

Ny anholdelse i skudsag fra Horsens

Horsens  | Sydøstjyllands Politi har onsdag aften anholdt en 22 årig mand fra Horsens. Han sigtes for forsøg på manddrab og fremstilles i et lukket grundlovsforhør Kristi Himmelfartsdag.

Cimber genopstår som Fugl Føniks

16-05-2012 10:19

Cimber genopstår som Fugl Føniks

Sønderborg  | Tre tidligere topfolk i Cimber Sterling har købt op i konkursboet og lavet et nyt flyselskab, Cimber A/S. Det redder 114 job. Blandt redningsmændene er Jørgen Nielsen, der er søn af det oprindelige Cimber Airs stifter Ingolf Nielsen. Jørgen Nielsen har også i mange år været direktør i Cimber Sterling.


Luna fra Rødding er årets Covergirl

16-05-2012 17:29

Luna fra Rødding er årets Covergirl

Vejen  | 15 årige Luna fra Rødding er i dag på forsiden af Danmarks største pigeblad Vi Unge. Hun har vundet den populære Covergirl-konkurrence hvor flere end 3.000 piger mellem 12 og 18 år har deltaget.

Første skridt taget til faglig kamp mod Ryan i Billund

16-05-2012 14:33

Første skridt taget til faglig kamp mod Ryan i Billund

Billund  | En række faglige organisationer har i dag taget det første formelle skridt til en blokade mod det irske lavprisselskab. Det bliver nu op til LO at afgøre om blokaden skal sættes i værk med 14 dages varsel.



Seneste tv-nyheder
TV-nyheder fra Hedensted
Tidligere udsendelser