Mange flygtninge har store udfordringer, når de kommer til Danmark og skal lære en ny kultur og et nyt sprog. Men nu skal vi se et vellykket eksempel på integration.
19-01-12 · kl. 18.57

Fra asylcenter til advokatkontor


Saranda Krasniqi er et eksempel på, at flygtninge kan falde til her i landet. Hun begyndte sit liv i Danmark i et asylcenter. I dag er hun jurist hos advokat Anne Land i Sønderborg.


For en flygtning kan det være en stor udfordring at komme til Danmark og lære en ny kultur og et nyt sprog. Men Saranda Krasniqi på 28 er et eksempel på en vellykket integration. Hun er ny-uddannet jurist og har boet det meste af sit liv i Danmark.

Privat dansk skole

Hendes barndom var langt fra typisk dansk. Som otte-årig flygtede hun med sin familie fra det krigshærgede Kosovo til Danmark, hvor hun begyndt sin tilværelse på ikke blot et asylcenter, men flere. Hun forstod ikke rigtigt, hvad der foregik, men hun kunne ikke komme i skole i asylcentret og fortsætte den undervisning, hun begyndte på i Kosovo.

Det var årsagen til, at hendes forældre selv tog initiativ til at få hende i en privat dansk skole, selvom de ikke vidste, om de ville få asyl. Det var svært at lære dansk, siger hun, og hun nåede til femte klasse, før hun blev lukket ind i en dansk skole.

En god tolk

Saranda har altid haft en drøm om at læse jura. Hun har studeret på universitetet, og i dag er hun i lære som advokat hos Anne Land i Sønderborg.

De to mødte hinanden i retten i Aalborg, hvor Saranda var tolk. Hun var god, siger Anne Land. Hun havde greb om jura'en. Annes mand, Ole, var med, og han sagde, at Saranda kunne blive en god medarbejder på advokatkontoret i Sønderborg.

Sådan kom det til at gå. Saranda kom med mange 12-taller på sit eksamensbevis. Anne Land er sikker på, at Saranda når langt, fordi hun vil. Man kan blot ønske sig, at det officielle Danmark gør noget mere for at gøre tilværelsen lettere for andre flygtninge og deres børn, siger Anne land.


Tophistorier fra forsiden
Ny anholdelse i skudsag fra Horsens

16-05-2012 21:00

Ny anholdelse i skudsag fra Horsens

Horsens  | Sydøstjyllands Politi har onsdag aften anholdt en 22 årig mand fra Horsens. Han sigtes for forsøg på manddrab og fremstilles i et lukket grundlovsforhør Kristi Himmelfartsdag.

Luna fra Rødding er årets Covergirl

16-05-2012 17:29

Luna fra Rødding er årets Covergirl

Vejen  | 15 årige Luna fra Rødding er i dag på forsiden af Danmarks største pigeblad Vi Unge. Hun har vundet den populære Covergirl-konkurrence hvor flere end 3.000 piger mellem 12 og 18 år har deltaget.


Første skridt taget til faglig kamp mod Ryan i Billund

16-05-2012 14:33

Første skridt taget til faglig kamp mod Ryan i Billund

Billund  | En række faglige organisationer har i dag taget det første formelle skridt til en blokade mod det irske lavprisselskab. Det bliver nu op til LO at afgøre om blokaden skal sættes i værk med 14 dages varsel.

Carl Holst sygevikar for Bent Hansen

16-05-2012 11:52

Carl Holst sygevikar for Bent Hansen

TVSyd  | Regionrådsformand Carl Holst er de næste par måneder vikar som formand for Danske Regioner, mens hans midtjyske regionsformandskollega Bent Hansen er på sygeorlov i forbindelse med en operation.



Seneste tv-nyheder
TV SYD i dag
TV-nyheder fra Sønderborg
Tidligere udsendelser