Ulykke i Wanderup
Førerhuset blev knust ved sammenstøddet med vejtræerne (Foto: Local Eyes)
 
24-01-12 · kl. 08.25

Kørte ind i træer for at undgå kollision


En kølebilschauffør blev mandag aften kvæstet, da han valgte at køre ind i nogle vejtræer for at undgå frontal kollision med en modkørende personbil i den sydslesviske by Vanderup lige syd for grænsen.


Lastbilen fra Skive Køletransport var læsset med halve grise. På Bundesstrasse i byen Vanderup valgte han at kaste det store køretøj ind i nogle træer, da den modkørende personbil under overhaling kom direkte imod ham.

Chaufføren blev i følge de første oplysninger kvæstet, da førerhuset blev knust ved sammenstøddet med de store vejtræer. Han er bragt til sygehuset i Flensborg.


Tophistorier fra forsiden
Ny anholdelse i skudsag fra Horsens

16-05-2012 21:00

Ny anholdelse i skudsag fra Horsens

Horsens  | Sydøstjyllands Politi har onsdag aften anholdt en 22 årig mand fra Horsens. Han sigtes for forsøg på manddrab og fremstilles i et lukket grundlovsforhør Kristi Himmelfartsdag.

Cimber genopstår som Fugl Føniks

16-05-2012 10:19

Cimber genopstår som Fugl Føniks

Sønderborg  | Tre tidligere topfolk i Cimber Sterling har købt op i konkursboet og lavet et nyt flyselskab, Cimber A/S. Det redder 114 job. Blandt redningsmændene er Jørgen Nielsen, der er søn af det oprindelige Cimber Airs stifter Ingolf Nielsen. Jørgen Nielsen har også i mange år været direktør i Cimber Sterling.


Luna fra Rødding er årets Covergirl

16-05-2012 17:29

Luna fra Rødding er årets Covergirl

Vejen  | 15 årige Luna fra Rødding er i dag på forsiden af Danmarks største pigeblad Vi Unge. Hun har vundet den populære Covergirl-konkurrence hvor flere end 3.000 piger mellem 12 og 18 år har deltaget.

Første skridt taget til faglig kamp mod Ryan i Billund

16-05-2012 14:33

Første skridt taget til faglig kamp mod Ryan i Billund

Billund  | En række faglige organisationer har i dag taget det første formelle skridt til en blokade mod det irske lavprisselskab. Det bliver nu op til LO at afgøre om blokaden skal sættes i værk med 14 dages varsel.



Seneste tv-nyheder
TV SYD i dag
TV-nyheder fra Sydslesvig
Tidligere udsendelser