Mistede vejgrebet
 
30-01-12 · kl. 13.16

Lastbiler kører uden vinterdæk


De tonstunge lastbiler er livsfarlige, når de kommer i skred i det glatte vinterføre. Privatbilisternes organisation FDM har længe krævet vinterdæk. Men venter stadig.


For et år siden lovede den daværende transportminister Hans Christian Schmidt (Venstre), at der ville blive sat gang i lovgivningen for at få danske lastbiler op på rigtige vinterdæk. En redegørelse er kommet. En høring er slut. Men en politisk beslutning venter.

Tre muligheder

Trafikstyrelsen har opstillet tre muligheder til politikerne:

* Der udarbejdes et forslag om krav om vinterdæk baseret på de tyske regler, suppleret med mindste mønsterdybde på 3 mm for personbiler og 5 mm for lastbiler og busser, eller
* Der udarbejdes et krav ved vinterføre om mindste mønster-dybde på 3 mm for personbiler og 5 mm for lastbiler og bus-ser, eller
* Det frie valg opretholdes, og oplysning fortsættes om faktuelle fordele og ulemper ved de forskellige dæktyper

Farlige lastbiler

Hver vinter ser man uheld - og til tider ulykker - med lastbiler, der glider ud og blokerer motorvejene til stor gene for privatbilisterne. Udskridningerne, der i værste tilfælde betyder dødsfald. Igen er det oftes privatbilisterne, der bliver offer.

Uvildige: Drop kravet

Der ligger imidlertid ingen undersøgelser, der klart viser, at det faktisk hjælper med vinterdæk på lastbilerne. Det kan læses i redegørelsen efter høringen. Flere uvildige videninstitutioner som DTU Transport, EVU Danmark, Havarikommissionen for Vejtrafikulykker og Rådet for Sikker Trafik, ønsker således, at regler IKKE ændres.


Tophistorier fra forsiden
Alderdom med saft og kraft

16-05-2012 18:33

Alderdom med saft og kraft

Esbjerg  | Nogle af os bliver ældre i fred og ro. I Esbjerg er der nogle, der hellere vil have alderdom med saft og kraft. De går til karate.

Så er Fængslet åben i Horsens

16-05-2012 18:04

Så er Fængslet åben i Horsens

Horsens  | I dag genåbnede det gamle Horsens Statsfængsel i en ny rolle som ambitiøs attraktion for turisme og kultur.


Internet-konkurs giver travlhed i Nørre Nebel

16-05-2012 08:40

Internet-konkurs giver travlhed i Nørre Nebel

Varde  | 40.000 kunder stod i sidste uge uden internetforbindelser, da Randers-virksomheden Skyline gik konkurs. Nu oplever det lille Nørre Nebel-firma, AirNet en sand kundestorm, da sommerhus-ejere vil have lokalt internet fra luften.

14-årig dreng død efter knallertulykke

16-05-2012 05:18

14-årig dreng død efter knallertulykke

Vejen  | En 14-årig dreng er død efter en alvorlig knallertulykke i Skodborg ved Vejen, hvor han blev ramt af en bil.



Seneste tv-nyheder
TV SYD i dag
TV-nyheder fra Sydjylland
Tidligere udsendelser