Der er ifølge meteorologerne mere sne på vej og meget lave temperaturer. Dermed også udsigt til lastbiler der hænger fast på veje og ramper og skaber lange bilkøer bag sig fordi de kører med sommerdæk.
01-02-12 · kl. 17.27

Nej til lov om vinterdæk


Trafikstyrelsen afviser at indføre obligatorisk brug af vinterdæk på person- og lastbiler om vinteren.


Efter en omfattende høring af institutioner og brancheorganisationer finder styrelsen ikke grundlag for at lægge op til en lovgivning om vinterdæk.

- Det vurderes, at der ikke er dokumentation for, at et krav om vinterdæk vil forbedre trafiksikkerheden (målt i personskadeuheld), men at fremkommeligheden vil blive forbedret de dage, hvor der er sne på vejen, hedder det i en rapport fra styrelsen.

Trafikstyrelsen argumenterer med, at vinterdæk også har en bagside. De forøger nemlig bremselængden på tør vej.

I Danmark foretager vejmyndighederne forebyggende saltning, og det betyder, at vejene er sorte det meste af vinteren.

Personbiler med nye vinterdæk kan få to-tre gange større trækkraft, når de kører i sne.

Lastbiler og busser opnår ikke samme effekt, fordi trykket på drivakslen er mindre på de store køretøjer. Trækkraften med gode vinterdæk i sne bliver kun forøget op til 1,2 gange.

Nabolandene

I Sverige stilles krav om vinterdæk til personbiler, men ikke til lastbiler og busser. Dog skal de tunge køretøjer have en mønsterdybde på mindst fem millimeter.

I Tyskland skal personbiler køre med vinterdæk i glat føre. Busser og lastbiler kan nøjes med at have dem på drivakslen.

Trafikstyrelsen konkluderer, at det vigtigste i vintertrafik er førernes opførsel.

Hastigheden skal som altid afpasses efter forholdene. På en vejstrækning, hvor man må køre 80 kilometer i timen om sommeren, skal man få at opnå samme bremslængde på sne nedsætte hastigheden til 45 kilometer i timen med sommerdæk og 55 kilometer i timen med vinterdæk.


Tophistorier fra forsiden
Sønderjylland populært feriemål

21-05-2012 11:28

Sønderjylland populært feriemål

Sydjylland  | Først Gran Canaria, så Malta, så Sønderjylland. Sønderjylland helt i top som eftertragtet feriemål.

Havnene? Her går det godt

21-05-2012 10:55

Havnene? Her går det godt

Sydjylland  | Det går rigtigt godt for de danske havne. Sidste år var der en gods-fremgang på seks procent.


Pris blev sat ned - det hjalp

21-05-2012 10:31

Pris blev sat ned - det hjalp

Hedensted  | Hedensted kommune havde et stort underskud sidste år. Det skyldtes bl.a., at der kun blev solgt fem grunde.

Så er det slut med laks

21-05-2012 10:10

Så er det slut med laks

Sydjylland  | Der er enormt mange laks. Men kvoten er allerede opbrugt.



Seneste tv-nyheder
TV SYD i dag
TV-nyheder fra Sydjylland
Tidligere udsendelser