Retten Esbjerg
 
10-02-12 · kl. 11.27

Sigtet for at true voldtægtsofre


En 38-årig mand fra Esbjerg er fængslet i fire uger, sigtet for to voldtægter og for trusler mod begge kvinder bagefter. Han nægter sig skyldig.


De to voldtægter fandt begge sted i Esbjerg henholdsvis den 1. og den 2. februar.

Privatfest

Den første voldtægt fandt sted i forbindelse med en privatfest på Nørrevang. Her er den 38-årige sigtet for at have voldtaget en jævnaldrende kvinde.

- Bagefter har han telefonisk truet kvinden med repressalier, hvis hun anmeldte det passerede til politiet. Det er noget, som domstolene ser meget alvorligt på, siger sektionsleder, vicepolitikommissær Jacob Andersen, Syd- og Sønderjyllands Politi, til TV SYD.

Turde ikke anmelde

Allerede dagen efter skal den 38-årig så have voldtaget en anden kvinde i samme kvarter. Der er tale om en kvinde, som han kender.

Hun blev også truet efterfølgende. Og hun turde i flere dage ikke fortælle om voldtægten. Derfor gik der over en uge, før politiet hørte om sagen ad omveje.

Nægter alt

Foruden voldtægten mod kvinde nr. to er manden sigtet for vold mod hende. Det er foregået efter voldtægten.

Den 38-årig blev efterlyst - og torsdag blev han anholdt på Sjælland.
Han nægter sig skyldig i alt.


Tophistorier fra forsiden
Hold jer væk fra vores lufthavn

29-05-2012 17:00

Hold jer væk fra vores lufthavn

Billund  | Hold jer væk fra vores lufthavn! Budskabet fra ca. 100 ansatte i Billund Lufthavn var ikke til at tage fejl af. De frygter, at en faglig blokade kan koste arbejdspladser.

Massive kø-dannelser på motorvejen syd for Vejle

29-05-2012 08:26

Massive kø-dannelser på motorvejen syd for Vejle

Sydjylland  | Der var tiirsdag morgen store kø-dannelser både i nord- og sydgående retning på motorvej E 45 ved Skærup, hvor seks biler var involveret i et uheld. Der skete kun materiel skade.


Lærere hoppede i åen

29-05-2012 15:15

Lærere hoppede i åen

Billund  | En række lærere fra Vestre Skole hoppede i Grindsted Å ved middagstid. Baggrunden var, at eleverne har indsamlet over 45.000 kr. til ulands-organisationen IBIS.

Efterlyser vidner til slagsmål

29-05-2012 13:45

Efterlyser vidner til slagsmål

Kolding  | Politiet i Kolding efterlyser vidner, som har hørt eller set et slagsmål mellem to yngre mænd i en have i Drejens. En 25-årig blev torsdag aften fundet livløs i haven på adressen Askøvænget.



Seneste tv-nyheder
TV SYD i dag
TV-nyheder fra Esbjerg
Tidligere udsendelser