Det tidligere SID hus i Gråsten er brændt.
|
Seneste
Samfund
Krimi
Trafik og vejr
Erhverv
Kultur
Politik
Miljø
Sundhed
|
Politiet fik en melding om branden i nat klokken 02.52, og da havde ilden allerede udviklet sig så meget, at bygningen ikke stod til at redde, fortæller vagtchefen ved Syd- og Sønderjyllands Politi.
Mens bygningerne har stået tomme, har politiet flere gange været på adressen for at bortvise unge mennesker, der brugte huset som opholdssted.

Billund | Hold jer væk fra vores lufthavn! Budskabet fra ca. 100 ansatte i Billund Lufthavn var ikke til at tage fejl af. De frygter, at en faglig blokade kan koste arbejdspladser.

Sydjylland | Der var tiirsdag morgen store kø-dannelser både i nord- og sydgående retning på motorvej E 45 ved Skærup, hvor seks biler var involveret i et uheld. Der skete kun materiel skade.

Esbjerg | Syd- og Sønderjyllands Politi vil styrke indsatsen mod indbrud. Det fortæller politidirektør Jørgen Meyer tirsdag til Ritzau. Også rockere og udenlandske kriminelle får mere opmærksomhed fra ordensmagten.

Billund | En række lærere fra Vestre Skole hoppede i Grindsted Å ved middagstid. Baggrunden var, at eleverne har indsamlet over 45.000 kr. til ulands-organisationen IBIS.