Som vi fortalte her på TV SYD forleden får streetracerne i Esbjerg nu mulighed for LOVLIGT at konkurrere på hestekræfter. I mange år har de kørt ulovligt i byens gader og på havnen, men det skal være slut nu - og det er selv de fartglade unge glade for. Tiden, hvor streetracere legede katten efter musen med politiet, er forbi.
18-02-12 · kl. 20.14

Glæde over streetracebane


Både borgere, politi og streetracerne selv er glade for, at byrådet i Esbjerg planlægger at lave en lukket streetracebane.


I mange år har street kørt ulovligt i byens gader og på havnen, men det skal være slut nu - og det er selv de fartglade unge glade for. Tiden, hvor streetracere legede katten efter musen med politiet, er forbi.  

- Vi vil også passe på folk og os selv. Det er mange år siden, at vi legede med politiet. Nu vil vi hellere have en lukket bane og være i fred, siger Morten Henriksen, der er formand for Striben-Esbjerg - der er sammenslutningen af steetracere i Esbjerg.


Tophistorier fra forsiden
Hold jer væk fra vores lufthavn

29-05-2012 17:00

Hold jer væk fra vores lufthavn

Billund  | Hold jer væk fra vores lufthavn! Budskabet fra ca. 100 ansatte i Billund Lufthavn var ikke til at tage fejl af. De frygter, at en faglig blokade kan koste arbejdspladser.

Lærere hoppede i åen

29-05-2012 15:15

Lærere hoppede i åen

Billund  | En række lærere fra Vestre Skole hoppede i Grindsted Å ved middagstid. Baggrunden var, at eleverne har indsamlet over 45.000 kr. til ulands-organisationen IBIS.


Efterlyser vidner til slagsmål

29-05-2012 13:45

Efterlyser vidner til slagsmål

Kolding  | Politiet i Kolding efterlyser vidner, som har hørt eller set et slagsmål mellem to yngre mænd i en have i Drejens. En 25-årig blev torsdag aften fundet livløs i haven på adressen Askøvænget.

Lars Christiansen vraget til OL

29-05-2012 15:21

Lars Christiansen vraget til OL

Kolding  | Den danske superveteran og rekordholder på håndboldlandsholdet, 40-årige Lars Christiansen, kommer ikke med til OL i London.



Seneste tv-nyheder
TV SYD i dag
TV-nyheder fra Esbjerg
Tidligere udsendelser