16-årig endte i husmur
Her endte bilturen for den 16-årige.(Foto: Kasper Petersen, www.fredericiainfo.dk.)
 
30-04-12 · kl. 17.35

16-årig bilist kvæster cyklist


En 16-årig bilist kvæstede mandag en cyklist på Snaremosevej ved Burger King i Fredericia.

Hun havde været på Burger King sammen med tre veninder, og en af dem lånte hende bilen for et køre få hundrede meter til handelsskolen.

- Men da hun vil dreje til venstre ud på Snaremosevej, tager hun fejl af speederen og bremsen. I stedet for at standse for ubetinget vigepligt, træder hun speederen i bund og kører med hvinende dæk over Snaremosevej og rammer en 57-årig cyklist, siger vagtchef Hans Hoffensetz, Sydøstjyllands Politi, til Fredericia Dagblad.

Den 57-årige blev kastet op på bilens motorhjelm, og bilen endte i en mur.

Cyklisten blev kørt til Kolding Sygehus. Politiet oplyser, at han formentlig har fået en hjernerystelse.

De fire kvinder blev behandlet på skadestuen.


Tophistorier fra forsiden
Esbjerg-pige sviner rockere på nyt album

24-05-2013 13:07

Esbjerg-pige sviner rockere på nyt album

Esbjerg  | Sing-a-song writeren Ninna Andreasen fra Esbjerg giver rockerne råt for usødet på sin debutplade Barske Banaliteter. Fedt a’ bette rocker, lyder budskabet. Se sangen her.

Vækstforum: Vigtigt at hylde eksportsucceser

24-05-2013 18:25

Vækstforum: Vigtigt at hylde eksportsucceser

Sydjylland  | Mere end 1 ud af 4 danske jobs i fremstillingsindustrien ligger i Region Syddanmark. Derfor håber formanden Syddansk Vækstforum Carl Holst (V), at Danmarks Eksport Kanon vil inspirere flere iværksættere.


Udrykning med hjemmesygeplejersker giver tryghed

24-05-2013 17:55

Udrykning med hjemmesygeplejersker giver tryghed

Varde  | Hjemmesygeplejersker, der rykker ud akut, giver tryghed i yderområder, hvor der er langt til ambulancen. Det viser et forsøg fra Tistrup ved Varde.

Ny badeanstalt ved Kolding Fjord

24-05-2013 16:46

Ny badeanstalt ved Kolding Fjord

Kolding  | Borgerne i Kolding kan se frem til en moderne badeanstalt ved Kolding Fjord. Det sker efter at projektet er blevet udvalgt som en af vinderne i DRs konkurrence Byg det op.



Seneste tv-nyheder
TV SYD i dag
TV-nyheder fra Fredericia
Tidligere udsendelser




TV SYD - Media Park 1 - 6000 Kolding - Tlf: 76 30 31 32 - tvsyd@tvsyd.dk