fanebærer
 
10-05-12 · kl. 15.14

14-årig skal bære Dannebrog til EM


14-årige Ariana Ghafouri fra Kolding skal bære det danske flag ind på banen til åbningskampen mellem Danmark og Holland ved EM i fodbold til sommer.

Det var en fodboldkonkurrence udskrevet af Coca Cola og Go' Morgen Danmark, der banede vejen for opfyldelsen af den unge piges største drøm.

- Det største øjeblik bliver lige når jeg går ind på stadion, det er jeg helt vildt spændt på, siger hun.

Det er den 9. juni at Ariana går på banen i Ukraine som fanebærer foran hele det danske landshold.


Tophistorier fra forsiden
Mand dømt for overgreb mod datter og seksårig niece

18-06-2013 16:35

Mand dømt for overgreb mod datter og seksårig niece

Aabenraa  | Seksårig pige blev truet med kniv af sin onkel, da han voldtog hende. Nu skal han seks år i fængsel.

Sygehusbyggeri giver lærepladser

18-06-2013 14:37

Sygehusbyggeri giver lærepladser

Sydjylland  | Sygehusbyggeri i Region Syddanmark giver 600 nye lærepladser i håndværksfagene.


Nye havvindmøller skaber 8.000 job

18-06-2013 11:52

Nye havvindmøller skaber 8.000 job

Esbjerg  | Der er håb for folk i vindmøllebranchen, der er blevet fyret på grund af krisen. Ifølge en rapport fra AE-rådet, vil der de kommende år blive skabt 8.000 job, når der skal sættes nye havmøller op, skriver Fagbladet 3F.

Lego vokser og ansætter i Tjekkiet

18-06-2013 11:15

Lego vokser og ansætter i Tjekkiet

Billund  | Lego ansætter 800 flere i produktionen. Det er dog ikke danske arbejdspladser, da udvidelsen sker i Tjekkiet.



Seneste tv-nyheder
TV SYD i dag
TV-nyheder fra Kolding
Tidligere udsendelser




TV SYD - Media Park 1 - 6000 Kolding - Tlf: 76 30 31 32 - tvsyd@tvsyd.dk