Transitgaarden
Sådan tog den første udgave af Transitgården sig ud. Billedet er taget omkring 1960.
 
22-05-12 · kl. 09.45

Transitgården i Padborg er solgt


Den kendte Padborg-ejendom Transitgården, som tidligere har været et yndet stop for især den internationale lastbiltrafik, er solgt til et vognmandsfirma.

Anpartsselskabet bag Transitgården i Padborg godkendte på generalforsamlingen tidligere på måneden et salg af anparterne i selskabet til transportvirksomheden Kurt Beier A/S.

Ejerkredsen har hidtil bestået af organisationerne ITD, Dansk Transport og Logistik samt Dansk Møbeltransport Forening.

Transitgården har i årtier været drevet som tankstation, cafeteria mv., men forpagteren Q8 valgte i 2010 at ophøre med driften.
Den nye ejer har i en årrække været lejer af dele af ejendommen, først hos Q8 og siden i direkte aftale med ejerne.

Åbnet i 1957

Transitgården blev indviet i 1957. Dengang lå bygningerne i Kruså. Med både servicestation, omlade- og vaskeplads, toldkontrol og FDE-kontor blev stedet hurtigt samlingspunkt for eksportvognmændene.

Da motorvej E45 til den tyske grænse stod færdig i 1978, lå Transitgården forkert, fordi det nye dansk/tyske toldområde var i Padborg. Et nyt Transitgården stod derfor klar i Padborg omkring 1980.
Det nye transitgårdsanlæg var i løbet af 1980’erne og 1990’erne den plet i Danmark, hvor flest eksportchauffører mødtes over en kop kaffe, før turen gik sydover.


Tophistorier fra forsiden
Succes-team får ny kontrakt

26-05-2013 09:31

Succes-team får ny kontrakt

Haderslev  | Cheftræner Lars Søndergaard og assistenttræner Peter Enevoldsen har forlænget deres kontrakter med Sønderjyske med yderligere to sæsoner.

2,35 mio. vælgere skal til kommunalvalg i dag

26-05-2013 09:05

2,35 mio. vælgere skal til kommunalvalg i dag

Sydslesvig  | Der er kommunalvalg i dag i Slesvig-Holsten. Sidst fik SSW 3 pct. af stemmerne.


Pas på tricktyve

26-05-2013 08:48

Pas på tricktyve

Sydjylland  | Politiet advarer mod tricktyve, der er på spil i det sydlige jylland.

Video afslørede rockere

25-05-2013 11:43

Video afslørede rockere

Kolding  | Bandidos-rockere gravede amfetamin ned. Politiet gravede det op igen.



Seneste tv-nyheder
TV SYD i dag
TV-nyheder fra Aabenraa
Tidligere udsendelser




TV SYD - Media Park 1 - 6000 Kolding - Tlf: 76 30 31 32 - tvsyd@tvsyd.dk