Kinna Martinez-Dreeesen
Byrådspolitikeren Kinna Martinez-Dreesen fra Tønder fik tirsdag nedsat straffen for vold mod sin teenagesøn.
 
22-05-12 · kl. 15.54

Politiker får betinget straf for at slå søn


Lokalpolitiker fra Tønder og hendes mand har i landsretten fået formildet deres domme for vold mod en søn.

Byrådspolitikeren Kinna Martinez-Dreesen fra Tønder fik tirsdag nedsat straffen for vold mod sin teenagesøn.

Den 39-årige politiker blev i december i byretten idømt seks måneders betinget fængsel for at slå et af sine fire børn. Den straf har Vestre Landsret nu nedsat til fire måneders betinget fængsel.

Hendes 34-årige mand, der var tiltalt i samme sag, fik i byretten et halvt år bag tremmer, men i landsretten blev hans straf formildet, så han kan undgå fængselsstraf, hvis han ikke laver noget strafbart.

Kommunalpolitikeren, der er valgt på en borgerliste, har under sagen nægtet sig skyldig og sagt, at hun betragter sagen som et hævntogt fra kommunens side.

Parret var tiltalt for at have slået den unge mand og givet ham knæspark i en periode fra sommeren 2010 til august året efter.

Desuden havde de holdt ham under den kolde bruser og lagt ham i håndjern.

Sagen mod parret begyndte at rulle, da sønnen i august mødte op på rådhuset i Skærbæk og bad om at blive anbragt uden for hjemmet på grund af volden mod ham.

Kinna Martinez-Dreesen blev i sin tid valgt ind i byrådet i Tønder for Dansk Folkeparti, men skiftede senere til Liberal Alliance, inden hun blev løsgænger og nu repræsenterer borgerlisten.




Tophistorier fra forsiden
Industrijob forsvinder i Horsens. Krisemøde i aften

22-05-2013 17:16

Industrijob forsvinder i Horsens. Krisemøde i aften

Horsens  | Siden 2009 er der forsvundet næsten 3.300 job i industrien i Horsens. De skal tilbage, siger industriens folk, der holder krisemøde i aften.

Vi kører ALT for stærkt ved vejarbejder

22-05-2013 16:29

Vi kører ALT for stærkt ved vejarbejder

Sydjylland  | I dag begynder kampagnen "Vores fart". Den skal få bilister til at overholde fartgrænserne ved vejarbejder, hvor mange kører alt for stærkt.


AC Horsens risikerer at miste stort talent

22-05-2013 15:55

AC Horsens risikerer at miste stort talent

Horsens  | Efter nedrykningen er der kommet stor efterspørgsel efter AC Horsens-målmand Frederik Rønnow.

Fredericia vil have Melodi Grand Prixet

22-05-2013 15:31

Fredericia vil have Melodi Grand Prixet

Fredericia  | Det internationale Melodi Grand Prix skal afvikles i Fredericia, mener kommunerne i Trekantområdet.



Seneste tv-nyheder
TV SYD i dag
TV-nyheder fra Tønder
Tidligere udsendelser




TV SYD - Media Park 1 - 6000 Kolding - Tlf: 76 30 31 32 - tvsyd@tvsyd.dk