Billede
 
23-05-12 · kl. 10.58

1.000 boliger rives ned


Lejligheder, der står tomme og ikke kan udlejes, bliver nu revet ned.

Mere end 1.000 almenyttige boliger skal rives ned i de kommende år, fordi de ikke kan lejes ud.

Haderslev, Sønderborg, Aabenraa og Kolding er alle på top-ti over kommuner med flest tomme boliger, som belaster boligforeningernes økonomi.

Eksempelvis er 149 boliger i Havnbjerg ved Nordborg netop ved at blive fjernet og næste år skal 159 boliger jævnes med jorden, oplyser Niels Peder Pedersen, der er forretningsfører i Danbo, der er et boligselskab i Sønderjylland.

- Det er ganske enkelt nødvendigt. Befolkningstallet og beskæftigelsen falder i området, og de tomme lejligheder tærer på vores opsparede egenkapital. Det er vemodigt at rive boliger ned, men det er nødvendigt og vi får noget smukt og mere attraktivt i stedet, siger han til JydskeVestkysten.


Tophistorier fra forsiden
Tønder Banks direktør får ingen erstatning

18-05-2013 10:41

Tønder Banks direktør får ingen erstatning

Tønder  | Den krakkede Tønder Banks tidligere direktør har krævet næsten 33 mio. fra konkursboet i erstatning. Han får ingenting.

Jagtede spritbilist over 60 km

18-05-2013 10:21

Jagtede spritbilist over 60 km

Sydjylland  | Politiet jagtede i nat en spritbilist fra Tønder til Vamdrup.


Et-årigt barn druknet

18-05-2013 09:49

Et-årigt barn druknet

Haderslev  | En et-årig dreng druknede i går eftermiddags i et vandhul.

Knivstikkeri i Horsens

18-05-2013 09:05

Knivstikkeri i Horsens

Horsens  | Tumult i nat i Horsens endte med knivstik.



Seneste tv-nyheder
TV SYD i dag
TV-nyheder fra Sydjylland
Tidligere udsendelser




TV SYD - Media Park 1 - 6000 Kolding - Tlf: 76 30 31 32 - tvsyd@tvsyd.dk