Store traktorer og skønne kvæg er i dag samlet i Varde, hvor årets første dyrskue, Varde Messerne, begyndte. Midt på pladsen blev der i dag kæmpet i den ædle landbrugs-disciplin, hvem har den flotteste ko?
25-05-12 · kl. 08.08

Varde i højt humør over dyrskue-vejr


Klokken 9 fredag formiddag slog dyrskuet i Varde portene op til årets første danske dyrskue.
Med udsigt til solg og varme de næste dage ventes der op mod 20.000 gæster i dag og lørdag.

Der er tilmeldt omkring 500 dyr og og 140 udstillere af alskens ting fra store maskiner til nips på dyrskuet, der officielt hedder Varde Messerne.


Tophistorier fra forsiden
Industrijob forsvinder i Horsens. Krisemøde i aften

22-05-2013 17:16

Industrijob forsvinder i Horsens. Krisemøde i aften

Horsens  | Siden 2009 er der forsvundet næsten 3.300 job i industrien i Horsens. De skal tilbage, siger industriens folk, der holder krisemøde i aften.

Vi kører ALT for stærkt ved vejarbejder

22-05-2013 16:29

Vi kører ALT for stærkt ved vejarbejder

Sydjylland  | I dag begynder kampagnen "Vores fart". Den skal få bilister til at overholde fartgrænserne ved vejarbejder, hvor mange kører alt for stærkt.


AC Horsens risikerer at miste stort talent

22-05-2013 15:55

AC Horsens risikerer at miste stort talent

Horsens  | Efter nedrykningen er der kommet stor efterspørgsel efter AC Horsens-målmand Frederik Rønnow.

Fredericia vil have Melodi Grand Prixet

22-05-2013 15:31

Fredericia vil have Melodi Grand Prixet

Fredericia  | Det internationale Melodi Grand Prix skal afvikles i Fredericia, mener kommunerne i Trekantområdet.



Seneste tv-nyheder
TV SYD i dag
TV-nyheder fra Varde
Tidligere udsendelser




TV SYD - Media Park 1 - 6000 Kolding - Tlf: 76 30 31 32 - tvsyd@tvsyd.dk