Kristian Dyhr, der til daglig er leder af Sportscollege Horsens, skal kæmpe om borgmesterposten mod Socialdemokraternes Peter Sørensen, der fornylig blev byens førstemand efter Jan Trøjborgs død.
80 ud af de 136 fremmødte Venstre-medlemmer satte torsdag aften på Hotel Pejsegården i Brædstrup deres kryds ved Kristian Dyhr, mens 54 stemte på den anden kandidat, byrådskollegaen Ulrik Kragh. To stemte blankt.
Det var en overvældet Kristian Dyhr, der efter valget takkede forsamlingen:
- Jeg er stolt, jeg er glad, jeg er lykkelig, og jeg er klar, sagde han.
Socialdemokratiet har siddet på magten i Horsens siden 1918, men partiets magtbase i kommunen er skrumpet betydeligt efter kommunalreformen, hvor de tradtionelt Venstre-stærke landkommuner Gedved og Brædstrup blev en del af Horsens Kommune.
Det lykkedes dog Jan Trøjborg at sikre Socialdemokratiet magten solidt gennem gode personlige valg. Efter Trøjborgs pludselige død, er spillet om borgmesterposten igen mere åbent.
Kristian Dyhr afløser svineavleren og 1. viceborgmester Hans Bang Hansen som Venstres udfordrer til borgmesterkæden.

Sønderborg | Bliver du tyk, selvom du ikke spiser meget? Er du stresset og har du tendens til depression? Så er du måske én af de mange, der lider af for lavt stofskifte. Ny forskning tyder på, at hver 10. dansker har for lavt stofskifte.

Haderslev | Gram Slot bygger Nordeuropas største amfi-scene med plads til mere end 40.000 gæster. Arbejdet med at bygge scenen begynder 1. september.

Hedensted | Politiet ved endnu ikke, hvem den døde er, eller hvad han er død af.

Aabenraa | Hver tredje kommune i Syd- og Sønderjylland bruger nu babyrobotter, der græder som levende babyer, til at lære unge piger om livet som mor.