
Repræsentanter fra 3F og HK deltog i stormødet, som var indkaldt efter en stor del af lufthavnens ansatte fredag undsagde flere fagforeningers planer om at lave blokade mod lavprisselskabet Ryan Air.
Det irske selskab indgår af princip aldrig overenskomster med faglige organisationer. Derfor har Ryan Air sagt utvetydigt nej til ønsker om at tegne en dansk overenskomst for de ca. 100 ansatte, som arbejder i selskabets base i Billund.
En blokade vil også betyde, at Ryan Air ikke kan få serviceret sine fly i Billund.
Det kan i værste fald betyde, at selskabet lukker sine ruter til og fra Billund. Og dermed koste arbejdspladser for de ansatte i lufthavnen.
Ryan Air har proklameret, at de i tilfælde af en blokade godt kan beflyve Billund - uden at behøve at tanke brændstof.
Før dagens møde i Billund sagde en repræsentant for HK, at fagforeningen vil lytte til de organiseredes ønsker. Så hvis HK fornemmer, at modviljen mod en blokade er stor, vil den ikke blive gennemført.
Horsens | Det gør ondt helt ind i knoglerne, siger AC Horsens-anfører Martin Retov om nedrykning.
Horsens | Den tidligere AC-Horsens-anfører Niels Lodberg begræder, at Horsens endte med at rykke ud af Superligaen.
Horsens | Med en 1-0-sejr i de døende sekunder sikrede Brøndby sig et år mere i Superligaen. Og sendte AC Horsens ud.

Esbjerg | Ribe, Tønder, Aabenraa og Fredericia er blandt de 15 danske byer, der kæmper om titlen som Danmarks Smukkeste Købstad. Se præsentationerne og deltag i afstemningen her.