Anke Spoorendonk
Anke Spoorendonk er første danske minister i Tyskland.
 
31-05-12 · kl. 08.59

Dansk minister i Tyskland


Anke Spoorendonk fra det danske mindretal i Sydslesvig bliver kultur-, Europa-, og justitsminister i delstatsregeringen i Slesvig-Holsten.

Mindretallet i Sydslesvigsk Vælgerforening (SSV) indgår i den ny koalitionsregering sammen socialdemokraterne og De Grønne.

Anke Spoorendonk var spidskandidat for SSV ved valget 6. maj, og hun bliver den første danske minister i delstatsregeringen.

De Grønne har udpeget Monika Heinold til ny finansminister, mens partiets spidskandidat, Robert Habeck, bliver ny landbrugs- og miljøminister. Desuden får han hæftet en ny betegnelse på sin ministerpost - Energiewende - omstilling af energisektoren, oplyser Flensborg Avis.

Dermed er der fire områder til SPDs kommende ministre - området med erhverv, undervisning og de videregående uddannelser er samlet i én post, indenrigsministeriet og socialministeriet. Foreløbig står det kun fast, at partiets spidskandidat, Torsten Albig, bliver ny ministerpræsident.

Den nye regering sikrer, at de danske skoler i Sydslesvig bliver økonomisk ligestillet med tyske skoler. Den tidligere regering ville nedsætte tilskuddet til de danske skoler med 15 procent.


Tophistorier fra forsiden
Lejere plaget af skimmelsvamp

21-05-2013 19:02

Lejere plaget af skimmelsvamp

Kolding  | Siden 2009 har lejerne i en ejendom i Kolding været plaget af dårligt indeklima og skimmelsvamp. Nu har udlejeren reageret.

Mink adopterer kattekillinger

21-05-2013 18:40

Mink adopterer kattekillinger

Varde  | En minkmor har taget tre små kattekillinger til sig og diegivet dem, som var de hendes egne.


Krigsbørn holdt 70-års mindedag

21-05-2013 17:05

Krigsbørn holdt 70-års mindedag

Kolding  | Det nøjagtig 70 år siden, at syv små finske krigsbørn ankom til Kolding. I dag mødtes de og mindedes.

Svindler får ingen straf - kun behandling

21-05-2013 16:36

Svindler får ingen straf - kun behandling

Sønderborg  | En svindler fik et års fængsel af retten i Sønderborg. Det har Venstre Landsret nu omgjort. Manden skal ikke i fængsel - men i behandling.



Seneste tv-nyheder
TV SYD i dag
TV-nyheder fra Sydslesvig
Tidligere udsendelser




TV SYD - Media Park 1 - 6000 Kolding - Tlf: 76 30 31 32 - tvsyd@tvsyd.dk