Sygehus Lillebælt har i dag afsluttet en stor undersøgelse der skal kortlægge hvilke problemer personalet har med overvægtige patienter.
04-06-12 · kl. 14.36

Problemer med tøj til tunge patienter


Sygehus Lillebælt har i dag afsluttet en stor undersøgelse, som skal kortlægge hvilke problemer personalet har med overvægtige patienter. Det største problem er, at der mangler tøj, som er stort nok.

Næsten halvdelen af personalet på Sygehus Lillebælt - der omfatter sygehusene i Kolding, Vejle, Fredericia, Middelfart og Give - oplever, at overvægtige patienter er fysisk belastende for deres arbejde.

Det er især i lænden, ryggen og skuldrene, at de ansatte får ondt, når de skal flytte de tunge patienter. Eller når de skal trække tøj på de omfangsrige personer - og tøjet egentligt er for småt...


Tophistorier fra forsiden
Lægekonflikt skaber kaos på sygehuse

19-06-2013 11:15

Lægekonflikt skaber kaos på sygehuse

Sydjylland  | Det kan blive fire måneder med kaos for patienter og sygehuse, hvis størstedelen af de praktiserende læger gør alvor af truslen om at træde ud af det offentlige sundhedsvæsen fra 1. september.

Motorvej lukkes i nat

19-06-2013 10:39

Motorvej lukkes i nat

Vejle  | Motorvej E45 over Vejle Fjord i sydgående retning bliver lukket fra klokken 19.00 onsdag aften til torsdag morgen klokken 6.00, fordi Vejdirektoratet skal lægge slidlag på den nye vej.


Voldsom halmbrand

19-06-2013 08:31

Voldsom halmbrand

Haderslev  | Et par tusind bigballer hos en landmand på Jørlhagevej 9 i Ørby mellem Haderslev og Christiansfeld brød tirsdag aften i brand.

Styrtregn med risiko for skybrud

19-06-2013 07:07

Styrtregn med risiko for skybrud

Sydjylland  | De morgenduelige stod onsdag op til styrtregn og torden i det meste af landsdelen i et bælte fra østkysten mod Ribe.



Seneste tv-nyheder
TV SYD i dag
TV-nyheder fra Kolding
Tidligere udsendelser




TV SYD - Media Park 1 - 6000 Kolding - Tlf: 76 30 31 32 - tvsyd@tvsyd.dk