Fagbevægelsen holdt i dag møde i LO-hovedkvarteret for at drøfte, hvad der skal ske med Ryanair i Billund Lufthavn. Mødet endte uden resultat.
08-06-12 · kl. 16.42

Fagforeninger tøver med konflikt


Fagbevægelsen tøver med at indlede en konflikt mod Ryanair i Billund Lufthavn.

En række fagforeninger holdt fredag møde i LOs hovedkvarter i København, men mødet endte med, at sagen skal vurderes en ekstra gang af juristerne i LO.

Ryanair nægter at indgå danske overenskomster, og lavprisselskabet har erklæret, at det vil nedlægge stationen i Billund, hvis det bliver presset af fagbevægelsen.

HK og 3F's medlemmer i lufthavnen vil ikke være med til en blokade af selskabet.

Næstformand Anders Mark Jensen, Flybranchens Personale Union, oplyser, at fagbevægelsen vil følge op "hurtigst muligt".




Tophistorier fra forsiden
Ministre vil redde truede Vadehavsfugle

25-05-2013 13:42

Ministre vil redde truede Vadehavsfugle

Sydjylland  | Miljø- og fødevareministeren lover forbedringer for det pressede fugleliv i Danmarks vigtigste naturområde - Vadehavet.

Psykisk syg gik på motorvejen

25-05-2013 12:52

Psykisk syg gik på motorvejen

Esbjerg  | En psykisk syg kvinde gik en spadseretur på motorvejen. Hun blev stoppet af politiet.


Video afslørede rockere

25-05-2013 11:43

Video afslørede rockere

Kolding  | Bandidos-rockere gravede amfetamin ned. Politiet gravede det op igen.

Historisk valg i dag

25-05-2013 11:13

Historisk valg i dag

Kolding  | For første gang i Danmarks-historien får beboerne i en bydel i Kolding lov at at beslutte, hvad kommunens penge skal bruges til.



Seneste tv-nyheder
TV SYD i dag
TV-nyheder fra Billund
Tidligere udsendelser




TV SYD - Media Park 1 - 6000 Kolding - Tlf: 76 30 31 32 - tvsyd@tvsyd.dk