Et flot forsalg, gode anmeldelser og et publikum, der hver aften rejser sig i begejstring, har fået Sønderborg Sommer Revy til at forlænge sæsonen med en uge.
Når revylamperne slukkes efter sidste ekstraforestilling fredag den 27. juli har de i alt være tændt 50 gange, og det er aldrig før sket i revyens 31-årige historie.
Det samlede tilskuerantal kan komme op omkring de 25.000, hvis alt bliver solgt. Og det er der noget, der tyder på.
- Det er svært at bevare pessimismen, siger en glad revydirektør Leif Maibom.

Vejle | Den 25. festival er igang i Jelling. 25.000 samles i de kommende tre dage om et bredt program og mange minder. Sørdag eftermiddag markeres jubilæet.

Billund | I dag blev der lavet optagelser til biograffilmen om travhesten Tarok i Billund. Hesten fik i sin storhedstid kælenavnet Dannebrog på fire ben.

Kolding | Højsteret skal måske afgøre sagen om den seks-årige thailandske dreng Fimm må blive i Vamdrup. To retsindstanser har afgjort at Fimm må blive.

Hedensted | 25 danske havne er nu klar til at modtage online-bookinger, så sejlende på forhånd kan sikre sig gode pladser. Det gælder bl.a. Juelsminde og Fredericia.