Lufthavnen mistede ruten 3. maj i år, da Cimber Sterling gik konkurs efter 62 år i luften.
Det er SAS, der fylder luftrummet ud igen.
Selskabet åbner ruter fra Billund til København og Oslo og flere afgange fra Aarhus og Aalborg.
Operatør på ruten til København bliver Cimber A/S, der er opstået på resterne af Cimber Sterling. Selskabet flyver med fire mindre ATR-maskiner med plads til 66 passagerer.
SAS bliver selv operatør på ruten til Oslo med en Boeing-737. Ruten åbner 3. september.
SAS’ planer for indenrigsflyvning indebærer også flere ruter fra Aalborg og Aarhus fra september. Fra Aarhus kommer der op til syv daglige tur-retur flyvninger og fra Aalborg drejer det sig om ni.
Kunderne kan købe billetter til alle Billund-ruterne fra den 3. juli.

Vejle | Kraftig regn sætter en stopper for Vejdirektoratets planer om at spærre E45 i sydgående retning mellem Vejle Syd og Vejle Nord onsdag aften og natten til torsdag.

Sydjylland | Det kan blive fire måneder med kaos for patienter og sygehuse, hvis størstedelen af de praktiserende læger gør alvor af truslen om at træde ud af det offentlige sundhedsvæsen fra 1. september.

Vejle | Motorvej E45 over Vejle Fjord i sydgående retning bliver lukket fra klokken 19.00 onsdag aften til torsdag morgen klokken 6.00, fordi Vejdirektoratet skal lægge slidlag på den nye vej.

Haderslev | Et par tusind bigballer hos en landmand på Jørlhagevej 9 i Ørby mellem Haderslev og Christiansfeld brød tirsdag aften i brand.