Det er sommersolhverv i dag, og dagene i går og i dag er årets længste. Lige nu er der stadig to en halv time til solen går ned over Årøsund ved Haderslev. En båd med feststemte mennesker og levende musik sejler fra Haderslev til Årøsund.
21-06-12 · kl. 18.33

På tur med jazzbåden


Fredericia Jazzklub fejrer torsdag sommersolhverv på en tur med hjuldamperen M/S Helene på Haderslev Fjord.

Neanders Jazzband leverer musikken.

TV SYD sender direkte fra jazzbåden 19.30.


Tophistorier fra forsiden
Se billeder: Tarok gik til filmen i Billund

23-05-2013 17:36

Se billeder: Tarok gik til filmen i Billund

Billund  | I dag blev der lavet optagelser til biograffilmen om travhesten Tarok i Billund. Hesten fik i sin storhedstid kælenavnet Dannebrog på fire ben.

Alle læger lukker på tirsdag

23-05-2013 16:02

Alle læger lukker på tirsdag

Sydjylland  | Praktisk talt alle praktiserende læger holder lukket på tirsdag. Her samles 3600 praktiserende læger og deres klinik-personale til stormøde i Odense.


 Fodboldfusioner koster omtale

23-05-2013 20:46

Fodboldfusioner koster omtale

Haderslev  | Fodboldfusioner kan være en succes på det sportslige plan. Men byerne, som huser fusionsklubberne, får meget mindre omtale. Det viser en opgørelse af Danmarks 100 største buers medie-synlighed.

25. musikfestival er igang

23-05-2013 18:12

25. musikfestival er igang

Vejle  | Den 25. festival er igang i Jelling. 25.000 samles i de kommende tre dage om et bredt program og mange minder. Sørdag eftermiddag markeres jubilæet.



Seneste tv-nyheder
TV SYD i dag
TV-nyheder fra Fredericia
Tidligere udsendelser




TV SYD - Media Park 1 - 6000 Kolding - Tlf: 76 30 31 32 - tvsyd@tvsyd.dk