De to partier har fremsat et beslutningsforslag de ønsker skal blive til en lovændring, der sætter en stopper for, at et fagforbund kan lave blokade mod en virksomhed, for at tvinge den til at indgå overenskomst, hvis virksomheden allerede har indgået overenskomst med en anden lønmodtagerorganisation.
Det er netop det, der tilfældet med restaurant Vejlegården, der allerede har tegnet overenskomst med en af 3F's store konkurrenter Krifa.
3F har nu gennem måneder med blokade forsøgt at tvinge restauratør Amin Skov til at indgå overenskomst med dem, hvilket han har nægtet.
Nu møder han så også politisk opbakning fra Venstre og Dansk Folkeparti, der ikke mener, at det skal være muligt at tvinge arbejdsgivere til at indgå overenskomst med specifikke fagforbund.

Sydjylland | Miljø- og fødevareministeren lover forbedringer for det pressede fugleliv i Danmarks vigtigste naturområde - Vadehavet.

Esbjerg | En psykisk syg kvinde gik en spadseretur på motorvejen. Hun blev stoppet af politiet.

Kolding | Bandidos-rockere gravede amfetamin ned. Politiet gravede det op igen.

Kolding | For første gang i Danmarks-historien får beboerne i en bydel i Kolding lov at at beslutte, hvad kommunens penge skal bruges til.