3F's blokade mod Restaurant Vejlegården spreder sig nu til Christiansborg. Venstre og Dansk Folkeparti vil have loven ændret, så fagforeninger som 3F ikke længere kan tvinge virksomheder til at indgå overenskomst, hvis virksomheden allerede har en aftale med et andet fagforbund.
23-06-12 · kl. 16.08

3F's blokade spreder sig til Christiansborg


3F's blokade mod Restaurant Vejlegården spreder sig nu til Christiansborg. Venstre og Dansk Folkeparti vil have loven om fagforeningers konfliktret ændret.

De to partier har fremsat et beslutningsforslag de ønsker skal blive til en lovændring, der sætter en stopper for, at et fagforbund kan lave blokade mod en virksomhed, for at tvinge den til at indgå overenskomst, hvis virksomheden allerede har indgået overenskomst med en anden lønmodtagerorganisation.

Ingen skal tvinges

Det er netop det, der tilfældet med restaurant Vejlegården, der allerede har tegnet overenskomst med en af 3F's store konkurrenter Krifa.

3F har nu gennem måneder med blokade forsøgt at tvinge restauratør Amin Skov til at indgå overenskomst med dem, hvilket han har nægtet.

Nu møder han så også politisk opbakning fra Venstre og Dansk Folkeparti, der ikke mener, at det skal være muligt at tvinge arbejdsgivere til at indgå overenskomst med specifikke fagforbund.




Tophistorier fra forsiden
Ministre vil redde truede Vadehavsfugle

25-05-2013 13:42

Ministre vil redde truede Vadehavsfugle

Sydjylland  | Miljø- og fødevareministeren lover forbedringer for det pressede fugleliv i Danmarks vigtigste naturområde - Vadehavet.

Psykisk syg gik på motorvejen

25-05-2013 12:52

Psykisk syg gik på motorvejen

Esbjerg  | En psykisk syg kvinde gik en spadseretur på motorvejen. Hun blev stoppet af politiet.


Video afslørede rockere

25-05-2013 11:43

Video afslørede rockere

Kolding  | Bandidos-rockere gravede amfetamin ned. Politiet gravede det op igen.

Historisk valg i dag

25-05-2013 11:13

Historisk valg i dag

Kolding  | For første gang i Danmarks-historien får beboerne i en bydel i Kolding lov at at beslutte, hvad kommunens penge skal bruges til.



Seneste tv-nyheder
TV-nyheder fra Vejle
Tidligere udsendelser




TV SYD - Media Park 1 - 6000 Kolding - Tlf: 76 30 31 32 - tvsyd@tvsyd.dk