Vi skal i højere grad til at lave energi af gammel mad. I Billund har man gennem længere tid forsøgt på landets eneste biogas anlæg.
29-06-12 · kl. 14.29

Biogas i Billund skal gøres verdenskendt


Erhvervs- og vækstminister Ole Sohn (SF) skal bidrage til at sælge ideen om at producere el, varme og gødning.

Han besøgte fredag det offentlige selskab Billund Vand, der af madaffald fra husholdninger og virksomheder samt slam fra spildevand producerer biogas. Via en gasmotor omdannes biogassen til strøm til el-nette og varme til fjernvarmenettet.

Affaldsprodukterne fra produktionen bliver omdannet til gødning.

Selskabet indsamler madaffald hver anden uge, og husstandene sorterer det selv med en renhedsgrad på 99 procent. Emballage og anden form for husholdningsaffald indsamles særskilt.

Har kørt i mange år

Anlægget i Billund har som det eneste af sin art i verden været i drift siden 1997.

Selskabet er interesseret i at eksportere affaldssystemet til hele verden, og ministerbesøget skal medvirke til at gøre det kendt.

Ole Sohn ser en mulighed for, at borgere kan få mindre udgifter til afhentning af affald, når renovationsselskaber kan tjene penge på at producere energi og gødning.

- Det her er noget, vi andre skal lære af, mener han.

Se selskabets film om anlægget:


Tophistorier fra forsiden
Krigsbørn holdt 70-års mindedag

21-05-2013 17:05

Krigsbørn holdt 70-års mindedag

Kolding  | Det nøjagtig 70 år siden, at syv små finske krigsbørn ankom til Kolding. I dag mødtes de og mindedes.

Svindler får ingen straf - kun behandling

21-05-2013 16:36

Svindler får ingen straf - kun behandling

Sønderborg  | En svindler fik et års fængsel af retten i Sønderborg. Det har Venstre Landsret nu omgjort. Manden skal ikke i fængsel - men i behandling.


Vejle Boldklub går glip af 14 mio.

21-05-2013 16:05

Vejle Boldklub går glip af 14 mio.

Vejle  | Den ambitiøse Vejle Boldklub havde ét mål i den førløbne sæson: Oprykning til Superligaen. Det kiksede - og nu skal klubben fortsætte på et meget lavere niveau.

Knivstikker har meldt sig selv

21-05-2013 14:58

Knivstikker har meldt sig selv

Horsens  | En 18-årig mand har meldt sig selv til politiet i Horsens. Han er nu sigtet for et knivstikkeri i pinsen.



Seneste tv-nyheder
TV SYD i dag
TV-nyheder fra Billund
Tidligere udsendelser




TV SYD - Media Park 1 - 6000 Kolding - Tlf: 76 30 31 32 - tvsyd@tvsyd.dk