S 736 ankom søndag formiddag til remisen i Lunderskov, der er hjemsted for områdets veterantogskørsel.
I år køres ture i Grejsdalen og på Haderslev-Vojens banen, og som noget nyt kører der også veterantog fra Kolding, Fredericia og Børkop til Vejle/Jelling.
Udvidelsen er blevet mulig, fordi klubben har fået lov til at låne det store damplokomotiv hos DSBs togmuseum.
I 1942 blev S 736 afsporet ved Espergærde, og det fik dermed den tvivlsomme fornøjelse at være det første lokomotiv, som var involveret i jernbanesabotage i Danmark under den anden verdenskrig.
S 736 er bygget i 1928
Læs mere om sommerturene på www.klk.dk
www.haderslevbanen.dk og www.museumstog.dk

Sønderborg | Bliver du tyk, selvom du ikke spiser meget? Er du stresset og har du tendens til depression? Så er du måske én af de mange, der lider af for lavt stofskifte. Ny forskning tyder på, at hver 10. dansker har for lavt stofskifte.

Haderslev | Gram Slot bygger Nordeuropas største amfi-scene med plads til mere end 40.000 gæster. Arbejdet med at bygge scenen begynder 1. september.

Hedensted | Politiet ved endnu ikke, hvem den døde er, eller hvad han er død af.

Aabenraa | Hver tredje kommune i Syd- og Sønderjylland bruger nu babyrobotter, der græder som levende babyer, til at lære unge piger om livet som mor.