Den zoologiske have i Lintrup fik sidste nat en ny beboer. Havens to gibbon-aber fik deres første unge.
03-08-12 · kl. 11.24

Nyfødt i Lintrup Zoo


I nat er der født en Gibbon abeunge i Lintrup Zoo.

Forældrene er første gangs forældre, så derfor har der været stor spænding om, hvordan de to forældre ville tage imod den nye. Her til morgen ser det meget positiv ud, meddeles det fra Lintrup Zoo.

- Moderen er meget kærlig og tryg ved situationen. Faderen holder sig lidt på afstand, og er ikke aggressiv på nogen måde. Vi i Lintrup Zoo krydser fingre for at de næste par uger forløber lige så, for så vil vi få en stærkt og rolig ny Gibbon abe, siger en glad Kristian Jessen Hansen fra dyreparken.

Gibbon abe i Lintrup zoo

Fakta:

Gibbonen er den mindste af menneskeaberne, og lever i små familiegrupper. De starter dagen med en sang, der markerer deres territorium, og som holder andre gibboner på afstand. Når den svinger sig gennem trækronerne, kan den tilbagelægge 10 meter mellem hvert armtag.


Tophistorier fra forsiden
Esbjerg-pige sviner rockere på nyt album

24-05-2013 13:07

Esbjerg-pige sviner rockere på nyt album

Esbjerg  | Sing-a-song writeren Ninna Andreasen fra Esbjerg giver rockerne råt for usødet på sin debutplade Barske Banaliteter. Fedt a’ bette rocker, lyder budskabet. Se sangen her.

Vækstforum: Vigtigt at hylde eksportsucceser

24-05-2013 18:25

Vækstforum: Vigtigt at hylde eksportsucceser

Sydjylland  | Mere end 1 ud af 4 danske jobs i fremstillingsindustrien ligger i Region Syddanmark. Derfor håber formanden Syddansk Vækstforum Carl Holst (V), at Danmarks Eksport Kanon vil inspirere flere iværksættere.


Udrykning med hjemmesygeplejersker giver tryghed

24-05-2013 17:55

Udrykning med hjemmesygeplejersker giver tryghed

Varde  | Hjemmesygeplejersker, der rykker ud akut, giver tryghed i yderområder, hvor der er langt til ambulancen. Det viser et forsøg fra Tistrup ved Varde.

Ny badeanstalt ved Kolding Fjord

24-05-2013 16:46

Ny badeanstalt ved Kolding Fjord

Kolding  | Borgerne i Kolding kan se frem til en moderne badeanstalt ved Kolding Fjord. Det sker efter at projektet er blevet udvalgt som en af vinderne i DRs konkurrence Byg det op.



Seneste tv-nyheder
TV SYD i dag
TV-nyheder fra Haderslev
Tidligere udsendelser




TV SYD - Media Park 1 - 6000 Kolding - Tlf: 76 30 31 32 - tvsyd@tvsyd.dk