Bus
Nogle får flere busser. Andre får færre med den nye køreplan for bybusserne i Vejle.
 
13-08-12 · kl. 09.24

Store ændringer for bybusserne i Vejle


Stort set alle bybuslinier i Vejle er ændret i den den nye buskøreplan, der trådte i kraft søndag.

Nogle får flere busser. Andre får færre. Nogle får længere til stoppestedet, andre får kortere.
Nogle kommer hurtigere i skole og på arbejde. For andre tager det lidt længere tid.

Mandag morgen blev morgenfriske buspassagerer budt på rundstykker på udvalgte stoppesteder for at markere overgangen til den nye buskøreplan.

Vejle Kommune, Sydtrafik og Thykjær A/S har gennem det seneste år arbejdet på at udvikle og optimere de eksisterende bybuskøreplaner. Ønsket har bl.a. været at oprette direkte forbindelser til Vejle Trafikcenter, så kunderne får en kortere rejsetid.

Stort set alle eksisterende ruter er ændret, og flere passagerer skal stige om i en ny bus på Vejle Trafikcenter eller Nørretorv, hvis de skal køre på tværs af byen.

Nogle får flere busser, f.eks. Bredballe og Sundhedshuset, fordi der er stor efterspørgsel på flere afgange. Andre får færre busser, fordi der er meget få passagerer på ruten. Nogle ruter er ”rettet ud”, nogle ruter er nedlagt, og andre er ændret til skole/industriruter, som kun kører om morgenen og om eftermiddagen. Nogle får længere til busstoppestedet, mens andre får kortere vej.

Stort puslespil

- Det er altid et svært puslespil at lave en ny køreplan, fortæller Peder Hummelmose, (Venstre), formand for Teknisk Udvalg. Udgangspunktet har været, at vi ønsker at optimere den kollektive trafik, så flest mulige kunder bliver tilgodeset. Samtidig skal vi finde nogle besparelser på lige fod med andre områder i kommunen.
- Vi ved godt, at ændringer i køreplanen for nogle vil opleves som forbedringer og for andre vil det være en forringelse. Men ideen har været at ændre på ruterne, så at flere borgere får kortere rejsetid til og fra Vejle Trafikcenter ved at køre mere direkte, siger Peder Hummelmose.

- Jeg synes, det er lykkedes at imødekomme rigtig mange ønsker. Men når vi ændrer en rute, vil der næsten altid være både vindere og tabere, understreger Peder Hummelmose.


Tophistorier fra forsiden
Det var en fredelig fodboldkamp

21-05-2013 10:49

Det var en fredelig fodboldkamp

Horsens  | Der var risiko for, at fodbold-braget i Horsens også kunne blive et brag af et slagsmål, men det blev en usædvanlig fredelig begivenhed, siger politiet.

Hus nedbrændt i Læborg

21-05-2013 10:27

Hus nedbrændt i Læborg

Vejen  | Et parcelhus i Læborg blev natten til tirsdag ødelagt af brand. Politiet siger, der ikke er noget mistænkeligt ved branden. Formentlig har der været en fejl i el-systemet.


Dyrk sport og bliv mobbet

21-05-2013 09:52

Dyrk sport og bliv mobbet

Sydjylland  | Gymnastik og Idræts Foreningerne i Sydøstjylland løfter pegefingeren. Hvert fjerde barn har oplevet mobning, og det skal klubberne gøre noget ved, siger DGI til P4 Trekanten.

Danfoss vil købe sig større

21-05-2013 08:14

Danfoss vil købe sig større

Sønderborg  | Det går strygende for den store industri-koncern. Morgenavisen Jyllands-Posten melder i dag om forestående opkøb for flere milliarde kroner.



Seneste tv-nyheder
TV-nyheder fra Vejle
Tidligere udsendelser




TV SYD - Media Park 1 - 6000 Kolding - Tlf: 76 30 31 32 - tvsyd@tvsyd.dk