Prøvealarmen gik klokken 13.31 den 21. maj. Den skulle vise, om Falck lever op til kontrakten med Vejle Kommune om brandslukning i Give-området.
Det viste sig, at Vejle Kommune ikke får, hvad kommunen betaler for.
Udrykningen fra brandstationen i Give skete inden for de fem minutter, som er aftalt i kontrakten.
Kun en holdleder og fire brandmænd rykkede ud. Der skulle have været fem brandfolk.
Den manglende brandmand betød, at holdet ikke kunne indsætte et røgdykkerhold med et sikringshold.
Brandfolkene fik heller ikke en overtryksventilator med. Den bruges til at formindske varmebelastningen for røgdykkere, så de hurtigere kan befri indespærrede personer.
Sprøjten manglede også 41 slanger med en samlet rækkevidde på 900 meter. Brandfolkene havde kun medbragt 19 slanger, der kunne dække 285 meter.
Autosprøjten manglede også tre af de fire stiger, som kræves i kontrakten med Vejle Kommune.
Falck har ifølge beredskabs.info.dk sendt et brev til Vejle Kommune, hvor selskabet lover at sikre en mere forsvarlig brandudrykning i fremtiden.
Falck vil sikre fuld bemanding på udrykningsholdene.
Den manglende overtryksventilator beskrives som en forglemmelse.
Værre er, at brandbilerne i Give er for små til at rumme alle stiger og slanger.
Falck i Give har nu fået sat biler ind, der kan rumme udstyret.

Varde | Der er fri adgang for tilskuere, når det indledende stævne i DM for kitesurfing afvikles ved Hvidbjerg Strand ved Blåvand i weekenden.

Vejen | Trods protester fra Dong, så får Gram fjernvarme lov til at bygge verdens største solvarmeanlæg.

Horsens | Af frygt for ballade lukker flere cafeer og værtshuse på mandag i Horsens, hvor byen invaderes af fodbold- fans.

Tønder | Den krakkede Tønder Banks tidligere direktør har krævet næsten 33 mio. fra konkursboet i erstatning. Han får ingenting.