Dagens helt store politiske nyhed har selvfølgelig været Villy Søvndals afgang som formand for SF. Spørgsmålet er nu, hvem der skal efterfølge Villy Søvndal. En oplagt kandidat siges at være sundhedsminister Astrid Krag, der er opvokset i Tørring.
07-09-12 · kl. 09.15

Villy Søvndal går af som SF-formand


SFs leder, Villy Søvndal, trækker sig som formand for partiet, men fortsætter som udenrigsminister. Sundhedsminister Astrid Krag, som stammer fra Tørring-egnen, nævnes som kandidat til at afløse ham.
TV SYD følger op på sagen.

Villy Søvndal har meddelt sin beslutning til sin landsledelse, SF-ministre, SF's folketingsgruppe samt regeringstoppen fredag morgen.

- Tiden er nu kommet til at give stafetten videre. Jeg har været vanvittig glad for at stå i spidsen for SF i nogle meget interessante og spændende år i dansk politik, siger Villy Søvndal i en pressemeddelelse.

- Allerede før valget besluttede jeg, at det ikke skulle være mig, der skal stå i spidsen ved det næstkommende valg - spørgsmålet var kun, hvornår tidspunktet var det rette, siger Villy Søvndal, der vil meddele sin afgang på et pressemøde fredag formiddag.

Villy Søvndal bliver siddende som formand, indtil der er fundet en afløser og afviser samtidig at komme med et bud på en efterfølger.

- Jeg har været med til at føre SF til flere valgsejre og få SF i regering for første gang - det var, hvad jeg lovede at forsøge, da jeg blev formand, siger han.

- Men nu er det tid til, at en kommende formand får god tid til at sætte sig i stolen inden næste valg. Og det er vigtigt, at der er friske kræfter, der tager styring på det stadig nye kapitel i SF's historie, der handler om at være i regering.

Villy Søvndal har været mål for voldsom kritik - blandt andet fra tidligere gruppeformand og SF-koryfæ Aage Frandsen - efter at partiet kom i regering.

Politisk journalist ved Weekendavisen Hans Mortensen mener da også, at det er baggrunden for Søvndals beslutning.

- De dårlige resultater ved valget fortsætter, og partiet har internt diskuteret de manglende resultater i regeringssamarbejdet. Det har sat Søvndal under pres og meget kritik. Samtidig har partiet internt diskuteret, om han kunne bestride begge poster, siger han.


Tophistorier fra forsiden
Action i Blåvand

18-05-2013 14:52

Action i Blåvand

Varde  | Der er fri adgang for tilskuere, når det indledende stævne i DM for kitesurfing afvikles ved Hvidbjerg Strand ved Blåvand i weekenden.

Gram får kæmpe solvarme-anlæg

18-05-2013 14:36

Gram får kæmpe solvarme-anlæg

Vejen  | Trods protester fra Dong, så får Gram fjernvarme lov til at bygge verdens største solvarmeanlæg.


Stor efterspørgsel på billetter til Jelling Musikfestival

18-05-2013 14:17

Stor efterspørgsel på billetter til Jelling Musikfestival

Vejle  | Massiv efterspørgsel får Jelling Musikfestival til at sætte 500 flere billetter til salg lørdag.

Værtshuse lukker på mandag

18-05-2013 10:59

Værtshuse lukker på mandag

Horsens  | Af frygt for ballade lukker flere cafeer og værtshuse på mandag i Horsens, hvor byen invaderes af fodbold- fans.



Seneste tv-nyheder
TV SYD i dag
TV-nyheder fra Kolding
Tidligere udsendelser




TV SYD - Media Park 1 - 6000 Kolding - Tlf: 76 30 31 32 - tvsyd@tvsyd.dk