Bølgeenergi
Anlæggets fremtid er usikker.
 
02-02-10 · kl. 18.45

Clausen-brødrene erklærer firma konkurs


Det store bølge-energi-anlæg Wave Star Energy i Hanstholm er blevet begæret konkurs, oplyser TV Midt-Vest.


Bag beslutningen ligger en strid mellem selskabets aktionærer, den tidligere og nu fyrede direktør Per Resen Steenstrup og bestyrelsesformand Jørgen Mads Clausen og hans to brødre.

Jørgen Mads Clausen siger i en pressemeddelelse, at han og hans brødre var klar til at skyde ny kapital i selskabet, men det var ikke muligt at blive enig med den fyrede direktør om vilkårene. Derfor så bestyrelsen ingen anden udvej end at begære selskabet konkurs.

- Det er meget beklageligt og efter min opfattelse helt unødvendigt, at vi er nået til denne situation, siger direktør for Wave Star Energy, Bent Kristensen.

Han oplyser, at Jørgen Mads Clausen, der er søn af Danfoss-grundlæggeren Mads Clausen, er indstillet på at føre projektet videre og tilføre ny kapital.

Af hensyn til de cirka 20 ansatte håber Bent Kristensen på, at der kan findes en løsning i løbet af et par uger.


Tophistorier fra forsiden
Minkfarm ved Filskov tvangs-lukket - og 57 mink aflivet

09-02-2012 17:00

Minkfarm ved Filskov tvangs-lukket - og 57 mink aflivet

Billund  | En minkfarm ved Filskov blev i dag lukket af myndighederne og 57 mink blev slået ned.

Nye master rejser sig

09-02-2012 13:52

Nye master rejser sig

Aabenraa  | Energinet.dk er gået i gang med at rejse omkring 500 nye højspændingsmaster på en 172 kilometer lang strækning op gennem Jylland med start fra Hellevad ved Aabenraa.


Genkender du denne røvers jakke?

09-02-2012 15:22

Genkender du denne røvers jakke?

Esbjerg  | Politiet offentliggør nu et overvågnings-foto af en ung mand, der lørdag den 21. januar i år begik røveri mod Vejrup Døgnkiosk i Vejrup Storegade, Vejrup ved Bramming.

Borgere kan lokkes til at betjene sig selv

09-02-2012 13:14

Borgere kan lokkes til at betjene sig selv

Horsens  | Med en aktiv indsats får Horsens Kommune borgerne til at betjene sig selv med digitale løsninger.



Seneste tv-nyheder
TV-nyheder om erhverv
Tidligere udsendelser