Nyheder og tv-indslag fra dit lokalområde.
Lokalt
Her på siden kan du se TV SYD PLUS.
TV SYD PLUS
Dag: 18°
Nat: 13°
11 m/s W
Vestre Landsret indleder i dag en sag om påstået justitsmord mod tre unge i en voldtægtssag fra Fredericia.
Landsretten i Viborg har afsat fire dage til behandling af sagen. Afgørelsen ventes 26. marts.
Sagen handler om en 15-årig pige, der i september 2008 anmeldte, at hun var blevet voldtaget af tre unge mænd på banegården i Fredericia.
I december 2008 blev aller tre dømt skyldige af Retten i Kolding. To blev idømt hver to års fængsel, mens den tredje fik to år og tre måneder. Senere stadfæstede Vestre Landsret dommen.
Den Særlige Klageret løslod i november 2009 de tre fra afsoningen på grund af nye oplysninger, som tyder på, at pigen har løjet.
I januar bestemte den særlige klageret, at sagen skal gå om.
Pigen har over for en af de dømtes brødre indrømmet, at hun har løjet. Hun sagde ja til sex, fordi hun manglede penge til bussen, lød det. Hendes udsagn kan dokumenteres med en skjult optagelse.
Sydøstjyllands Politi har sigtet pigen for falsk forklaring til retten og for falsk anmeldelse til politiet.
Alligevel fastholder statsadvokaten anklagen om voldtægt mod de tre unge mænd.
Anklagemyndigheden lægger vægt på, at der foreløbig foreligger en fældende byretsdom og en fældende landsretsdom.
Statsadvokaten kan under den nye sag vende på en tallerken og frafalde anklagen.
Du skal være oprettet som bruger og være logget ind, før du kan poste i dette forum.
Er du ikke oprettet som bruger endnu, kan du gøre det på denne side.
Har du allerede en bruger, kan du logge ind her: