En voldsom brand udbrød henad 05-tiden fredag morgen på virksomheden Findahls Møbler i Skærbæk i Sønderjylland.
|
Trafik/vejr
Samfund
Krimi
Erhverv
Kultur
Sundhed
Politik
Miljø
Sport
|
Efter cirka en time stod 300 kvadratmeter produktionsbygning i flammer, og der er frygt for, at ilden breder sig, fortæller vagtchefen hos Syd- og Sønderjyllands Politi.
- Heldigvis blæser vinden røgen væk fra byen, så der er ikke fare for borgerne. Heller ingen mennesker er kommet til skade på virksomheden, siger vagtchefen.
Brandvæsnet har fået hjælp fra Beredskabsstyrelsen til nedkæmpelsen af branden, som menes at være opstået i møbelfabrikkens lakeringsafdeling.
Den voldsomme brand på Findahls Møbelfabrik i Skærbæk påvirker trafikken på hovedvej 11, syd for Ribe.
På grund af den kraftige røg og de mange slukningskøretøjer på stedet, er hovedvejen spærret på ubestemt tid.
Politiet oplyste 9.30, at efterslukningen på fabrikken er gået i gang.

Vejen | En personbil og en kassevogn kørte lørdag morgen frontalt sammen ved Jels. To personer i personbilen måtte skæres fri af brandvæsenet.

Vejle | Det bugner af tilbud til børn og voksne i vinterferien og det behøver ikke at blive kedeligt.

Vejle | Fredag kom der lys i de første elektroniske tavler på motorvejene omkring Vejle. Tavlerne skal vejlede bilisterne om varierende fartgrænser, mens motorvejen udvides.

Esbjerg | En 38-årig mand fra Esbjerg er fængslet i fire uger, sigtet for to voldtægter og for trusler mod begge kvinder bagefter. Han nægter sig skyldig.