På få år er Idrætsforeningen i Tistrup vokset med flere hundrede medlemmer. Opskriften på succes er enkel: Det skal være sjovt at dyrke idræt sammen - og det skal være lige så sjovt i en lille by som i en stor by.
06-03-10 · kl. 12.07

Succes for Idrætsforening


Idræt på landet skal være lige så sjovt som idræt i en stor by. Tistrup Idrætsforeing i nærheden af Varde ved, hvordan man får fat på nye medlemmer - og får dem til at blive.


Mere end hver tredje er med

Opskriften er dygtige trænere, et bredt tilbud om aktiviteter og en stram ledelse, så der er styr på, hvad der sker i  foreningen.

- Det handler om fælles økonomi for alle udvalg, men først og fremmest, at vi hele tiden udvikler os, forklarer næstformanden Arne Hansen. I Tistrup er medlemstallet på få år gået fra 425 til et godt stykke over 700 medlemmer. Det betyder, at mere end hver tredje i Tistrup og omegn er medlem af Idrætsforeningen.

Håndbolden klingede af

En af de ledere, der har været med til at gøre det populært at gå til gymnastik i den lokale idrætsforening, er Heidi Vestergaard Hansen.

- Det er hendes fortjeneste, at vi dag også tilbyder for eksempel areobic, siger idrætsforeningens næstformand.

- Da interessen for håndbold begyndte at klinge af for nogle år siden, satsede vi på gymnastik, og det var en rigtig beslutning, tilføjer Arne Hansen.

Han roser Heidi Vestergaard Hansen for at trække et stort læs - både på gulvet og i foreningen. Faktisk hører de 400 ud af de over 700 medlemmer til i hendes afdeling.

Kommunens idrætspris

Nyt på programmet i Tistrup bliver måske boksning, der appellerer mere til egnens unge mænd end aerobic og så kommer der formentlig også dans i idrætsforeningen.

Heidi Vestergaard Hansen er netop blevet hædret med Varde kommunes idrætspris, og bliver fejret efter alle kunstens regler under den store forårsopvisning lørdag aften.


Tophistorier fra forsiden
To fastklemt efter voldsom ulykke

11-02-2012 12:28

To fastklemt efter voldsom ulykke

Vejen  | En personbil og en kassevogn kørte lørdag morgen frontalt sammen ved Jels. To personer i personbilen måtte skæres fri af brandvæsenet.

De kæmper om titler

11-02-2012 14:12

De kæmper om titler

Fredericia  | Tusindvis af hunde er i denne weekend samlet i Fredericia. Udstillingen samler hunde fra hele verden og de kæmper om flotte titler.


Masser at lave i vinterferien

11-02-2012 14:02

Masser at lave i vinterferien

Vejle  | Det bugner af tilbud til børn og voksne i vinterferien og det behøver ikke at blive kedeligt.

Så er der lys i tavlerne på motorvej

10-02-2012 17:38

Så er der lys i tavlerne på motorvej

Vejle  | Fredag kom der lys i de første elektroniske tavler på motorvejene omkring Vejle. Tavlerne skal vejlede bilisterne om varierende fartgrænser, mens motorvejen udvides.



Seneste tv-nyheder
TV-nyheder fra Varde
Tidligere udsendelser