Kvindesagens troubadur fra 70'erne - Trille - holder festtalen, når Kvindernes Internationale Kampdag mandag aften skal fejres i Haderslev. Omkring 200 ventes at medvirke i markeringen af kampdagen.
|
Seneste
Samfund
Krimi
Erhverv
Kultur
Sundhed
Politik
Miljø
Sport
|
Otte organisationers lokalafdelinger i Haderslev står bag festen, som har været holdt de seneste seks år. Det er Mellemfolkeligt Samvirke, Amnesty International, Sprogcentret, Soroptimisterne, Rehabilteringscentret for torturofre, Bund Deutscher Nordschleswiger, Integrationsrådet og Dansk Flygtningehjælp.
Arrangementet i Haderslev henvender sig både til nydanske og etniske danske kvinder - og til mænd med lyst til et "varmt, festligt og vedkommende kulturmøde".
Arrangørerne venter stort fremmøde i dag, fordi det er 100 år siden der i København blev taget initiativ til et kvindemøde i Folkets Hus - det senere Ungdomshus på Jagtvej.
Trille, som de fleste husker fra tvs børneprogrammer i 80'erne, er i dag foredragsholder. Hun er aftenens hovedtaler med emnet: ”Kvindeliv i 100 år –kvindeliv her og andre steder”.
Programmet omfatter også teatergruppen 5240ActNow fra Vollsmose, som underholder om fremmedhed.
Arangementet begynder med fællesspisning. Og TV SYD sender direkte fra festen kl. 19.30.

Sydjylland | Med temperaturer på minus 20,2 grader blev lørdag morgen vinterens koldeste. Der er dog lang vej til rekorden.
Kolding | Sneen har lagt sig som en hvid dyne over landet, og det betyder gode vilkår for skiløberne i Kolding. Så er der nemlig ikke langt, hvis de skulle trænge til en tur på de lange brædder.
Vejle | Det offentlige kunne ikke finde ud af lave et overnatningssted til hjemløse i Vejle. Nu har frivillige i byen taget sagen i egen hånd.
Aabenraa | Den sønderjyske landsby Felsted vil være CO2-neutral, og folk i byen er så småt ved at gennemføre energibesparende tiltag i husene.