Forsiden Nyheder Programmer TV SYD PLUS Om TV Syd
Offer for hjemmerøvere 
Jørgen Jepsen blev tidligt tirsdag morgen brutalt vækket af tre mænd. De ville have penge! Først troede han det var et mareridt - men det viste sig at være et hjemmerøveri.
Mere information
Opdateret 10-03-10 · kl. 16.56

65-årigt offer for hjemmerøveri fortæller sin historie


I går fortalte TV SYD om hjemmerøveriet mod en 65-årig mand fra Vejle natten til i går. I dag står han selv frem og fortæller hele historien om det voldsomme røveri.

Jørgen Jepsen lå på sofaen og sov, da tre mænd væltede ind i den ulåste lejlighed og bandt offerets hænder med elektrikerstrips.

Den ene holdt Jørgen Jepsen i skak mens de to andre ledte efter penge i lejligheden. Desværre lå Jørgen Jepsen inde med en større sum, da han dagen efter skulle betale nogle håndværkere for at have renoveret en af hans ejendomme.

Under røveriet sprøjtede røverne en ukendt væske i øjnene på Jørgen Jepsen. Politiet ved endnu ikke hvad væsken var.


Ingen ville hjælpe

Så snart røverne havde forladt lejligheden på Agersnapsvej 4 rev Jørgen Jepsen elektriker-stripsene over og løb ud på gaden efter hjælp. Men bilisterne var ikke meget for at stoppe for at hjælpe røveri-offeret, der til sidst endte med at få hjælp hos en nabo.

Røverne er endnu ikke fundet. De slap afsted med et anseeligt pengebeløb.




Hele debatten

 Seneste indlæg Skriv indlæg

Du skal være oprettet som bruger og være logget ind, før du kan poste i dette forum.
Er du ikke oprettet som bruger endnu, kan du gøre det på denne side.
Har du allerede en bruger, kan du logge ind her:

E-mail-adresse:

Adgangskode:

|


Se TV SYDs udsendelser / Dagens tv-vært

Nyheder fra TV SYD
1 2 3 4 Næste
Indslag fra Vejle
1 2 Næste
Søg indslag