En 60-årig egyptisk mand fra Sønderborg har fået sin varetægtsfængsling forlænget i yderligere fire uger ved et dobbelt lukket grundlovsforhør i formiddag.
|
Seneste
Samfund
Krimi
Trafik og vejr
Erhverv
Kultur
Politik
Miljø
Sundhed
|
Det erfarer jv.dk.
Han har to koner, og han er mistænkt for seksuelt misbrug og vold mod deres 11 børn.
Manden blev anholdt den 3. september sidste år.
- Jeg må ikke referere noget fra grundlovsforhøret, men min klient erklærer sig uskyldig i alle de sigtelser, de er rejst mod ham. Han mener, der er tale om falske anmeldelser, og at han er udsat for racistisk behandling, siger advokat Carsten Højer til jv.dk.
Han er beskikket forsvarer for den egyptiske mand.
I kraft af de lukkede døre må offentligheden ikke kende detaljer i sagen, hvor der endnu ikke er udfærdiget et anklageskrift. Det ligger lige nu til behandling hos statsadvokaten i Sønderborg.
Manden fremstilles for en dommer igen den 8. april.

Kolding | To piger på 15 og 16 år har groft krænket en 13-årig piges blufærdighed, fortæller dagbladet JydskeVestkysten.

Billund | Hold jer væk fra vores lufthavn! Budskabet fra ca. 100 ansatte i Billund Lufthavn var ikke til at tage fejl af. De frygter, at en faglig blokade kan koste arbejdspladser.

Esbjerg | Syd- og Sønderjyllands Politi vil styrke indsatsen mod indbrud. Det fortæller politidirektør Jørgen Meyer tirsdag til Ritzau. Også rockere og udenlandske kriminelle får mere opmærksomhed fra ordensmagten.

Billund | En række lærere fra Vestre Skole hoppede i Grindsted Å ved middagstid. Baggrunden var, at eleverne har indsamlet over 45.000 kr. til ulands-organisationen IBIS.