For første gang besøgte Dronningen i dag Designskolen i Kolding. Skolen ville gerne overbevise Dronningen om, at den kan mange forskellige ting, så skolen havde lagt sig i selen til dagens besøg. Blandt andet med en ret speciel rød løber.
07-06-10 · kl. 17.30

Strikket buket og rød løber i korsting


En buket, der ikke visner, og en rød løber lavet i korssting. Det var to utraditionelle tiltag under dronning Margrethes første besøg på Designskolen i Kolding.


- Jeg synes, det er en god ide at markere sig varigt - i forhold til en almindelig blomsterbuket, siger værkstedsassistent Pernille Fisker.

- Jeg håber , buketten vil glæde hende, tilføjer hun.

Som musene i Askepot...

Designskolen er kendt for at strikke. Så da skolen skulle have en rød løber, foreslog strikkelærer Helen Jensen, at den kunne de da strikke.

- Jeg så, at der er huller i trappen, og det tænkte jeg, at vi kunne bruge på en eller anden måde, fortæller hun til TV SYD.

- Så vi sad rent fysisk over og under trappen og broderede korssting - som musene i Walt Disneys tegnefilm "Askepot".

Elevator var ikke tømt

Dronningens program på skolen var meget presset. Der var kun få minutter til hver af de 11 stande, men majestæten ville mere end det, så hun trådte udenfor det officielle program.

- Dronningen ville gerne besøge værkstederne, og det var vi ikke forberedt på, fortæller rektor Elsebeth Gerner Nielsen. Så vores elevator var ikke ryddet op.

Prinsgemal fik smartphone

Mens dronningen besøgte Designskolen og senere så på kunst hos firmaet Würth var prinsgemalen på besøg på IBC (International Business College). Han modtog en moderne smartphone, som skolens elever bruger i undervisningen.

- Jeg håber, der følger en manual med, sagde prins Henrik, da han så den avanceret mobiltelefon.

Prins Henrik besøgte også firmaet Lemvigh-Müller.

Grev Ingofl til reception

Senere på eftermiddagen mødtes regentparret igen på Skmalingsbanken, hvor der var reception. Her kom bl.a. grev Ingolf og grevinde Sussie fra Øster Starup.

Byens gave: Damaskduge

Regentparret fik flere gaver under besøget i Kolding.

På rådhuset overrakte borgmester Jørn Petersen (V) byens gave: To damask-duge af typen Dronning Margrethe 1 med et mønster af granatæbler.




Tophistorier fra forsiden
Sibirien kom til Sønderjylland

04-02-2012 08:19

Sibirien kom til Sønderjylland

Sydjylland  | Med temperaturer på minus 20,2 grader blev lørdag morgen vinterens koldeste. Der er dog lang vej til rekorden.

Redningsaktion: Turister på tynd is

03-02-2012 18:26

Redningsaktion: Turister på tynd is

Horsens  | To franske mænd i tyverne havde bevæget sig 400 meter ud på Horsens Fjord, inden politiet blev tilkaldt.


Rambuktyve på billeder

03-02-2012 16:21

Rambuktyve på billeder

Vejle  | De ukendte gerningsmænd, som to gange forsøgte rambuktyveri mod Danske Bank i Egtved sidste weekend, er fanget på overvågningskamera.

Eksplosionsbrand i lejlighed

03-02-2012 15:23

Eksplosionsbrand i lejlighed

Vejle  | En mand måtte springe ud af vindue, da brand bredte sig eksplosionsagtigt i lejlighed i Vejle.



Seneste tv-nyheder
TV-nyheder fra Kolding
Tidligere udsendelser