På Nordals holder 240 børn og unge ferie under havoverfladen, hvor de udforsker havets hemmeligheder.
29-06-10 · kl. 17.57

Sommerlejr på Als - under vandet


Sol, vand og strand - det er næsten ikke til at få nok i disse dage. På Nord-Als er 240 børn og unge gået under vandet for at udforske havets hemmeligheder.


Det er dykkerklubben "Poseidon" på Als, der har fået ideen med at give børnene mulighed for at holde en ferie, hvor de lærer at dykke. Det foregår i samarbejde med Dansk Sportsdykkerforbund, og det er en tilbagevendende begivenhed. Den tjener ført og fremmest til at lære de unge, at der også findes et liv uden computeren.
 
Formanden for Sportsdykkerforbundet, Michael Hansen, er med for at lære børnene, hvordan man dykker. Han fortæller, at deltagerne i sommerlejren skal have lidt kendskab til dykning, før de kommer. De skal kunne dykke med snorkel.

Til gengæld kommer de til at stifte bekendtskab med et spændende miljø, og de kommer til at se en verden, som forskellig fra andre dele af vandet omkring Danmark. På Als er der gode stenrev, hvor der er et rigt fiskeliv, og der er steder, hvor man finder gamle bopladser fra stenalderen.

Men lejren har også det sociale sigte, at den skaber et godt kammeratskab, og der bliver knyttet venskaber, som varer i mange år.         


Tophistorier fra forsiden
Sibirien kom til Sønderjylland

04-02-2012 08:19

Sibirien kom til Sønderjylland

Sydjylland  | Med temperaturer på minus 20,2 grader blev lørdag morgen vinterens koldeste. Der er dog lang vej til rekorden.

Minister reagerer i Tobias-sag

04-02-2012 12:36

Minister reagerer i Tobias-sag

Kolding  | Kolding Kommune reagerede ikke trods flere advarsler. Minister sender sagen til kulegravning i Ankestyrelsen.


04-02-2012 10:53

Ski'e godt

Kolding  | Der er sne på pisten, og skiklubben i Kolding kan næsten ikke få stavene ned i glæde over weekendens vintervejr.

Redningsaktion: Turister på tynd is

03-02-2012 18:26

Redningsaktion: Turister på tynd is

Horsens  | To franske mænd i tyverne havde bevæget sig 400 meter ud på Horsens Fjord, inden politiet blev tilkaldt.



Seneste tv-nyheder
TV-nyheder fra Sønderborg
Tidligere udsendelser