Voldsomme flammer, da gasflaske i pølsevogn nær Kolding eksploderede.
|
Trafik/vejr
Samfund
Krimi
Erhverv
Kultur
Sundhed
Politik
Miljø
Sport
|
En kvinde og en mand er kommet til skade med forbrændinger, fordi der onsdag formiddag gik ild i en pølsevogn i Harte ved Kolding.
Kvinden var i gang med at gøre en udlejnings-pølsevogn klar, da en gasflaske eksploderede, skriver jv.dk.
Den voldsomme brand skete i forbindelse med, at pølsevognen blev afhentet, lyder det fra politiet.
Branden har skadet både hus, garage, biler og pølsevognen i Harte, skriver jv.dk.
Politiet siger, at såvel kvinden som manden ifølge de foreløbige oplysninger har fået lettere forbrændinger. De behandles på sygehuset i Kolding.

Billund | En minkfarm ved Filskov blev i dag lukket af myndighederne og 57 mink blev slået ned.

Aabenraa | Energinet.dk er gået i gang med at rejse omkring 500 nye højspændingsmaster på en 172 kilometer lang strækning op gennem Jylland med start fra Hellevad ved Aabenraa.

Esbjerg | Politiet offentliggør nu et overvågnings-foto af en ung mand, der lørdag den 21. januar i år begik røveri mod Vejrup Døgnkiosk i Vejrup Storegade, Vejrup ved Bramming.

Horsens | Med en aktiv indsats får Horsens Kommune borgerne til at betjene sig selv med digitale løsninger.