I Fredericia skal de små nu lære at cykle i trygge omgivelser. Kommunen har fået en nyudviklet cykelbane af Rådet for Sikker Trafik.
|
Seneste
Samfund
Krimi
Trafik og vejr
Erhverv
Kultur
Politik
Miljø
Sundhed
|
Tirsdag blev banen testet af elever fra 4. C på Skjoldborgvejens Skole. Banen skal bruges i færdselsundervisningen, i idrætstimerne og af SFO'erne.
Og der er god grund til at lære at cykle rigtigt lige fra barnsben - der sker nemlig næsten 20.000 cykel-ulykker om året.
Børn er generelt gode til at huske cykelhjelmen, men de er ofte meget usikre på cyklen.

Kolding | To piger på 15 og 16 år har groft krænket en 13-årig piges blufærdighed, fortæller dagbladet JydskeVestkysten.

Billund | Hold jer væk fra vores lufthavn! Budskabet fra ca. 100 ansatte i Billund Lufthavn var ikke til at tage fejl af. De frygter, at en faglig blokade kan koste arbejdspladser.

Esbjerg | Syd- og Sønderjyllands Politi vil styrke indsatsen mod indbrud. Det fortæller politidirektør Jørgen Meyer tirsdag til Ritzau. Også rockere og udenlandske kriminelle får mere opmærksomhed fra ordensmagten.

Billund | En række lærere fra Vestre Skole hoppede i Grindsted Å ved middagstid. Baggrunden var, at eleverne har indsamlet over 45.000 kr. til ulands-organisationen IBIS.