160 Opel-fanatikere fra Danmark, Tyskland, Sverige og Holland holder i pinsen til på Ribe Camping. Her viser de deres kære opeler frem,
hygger sig og udveksler viden om deres fælles hobby. Der er også rig mulighed for at købe stumper til de aldrende biler.
|
Trafik/vejr
Samfund
Krimi
Erhverv
Kultur
Sundhed
Politik
Miljø
Sport
|
Bilmærket Opel har i mange år været en del af mange familiers mobile virkelighed, og for nogen er der tale om et stykke kulturarv.
Det var den tyske stifter Adam Opel, der for mere end 100 år siden, med udgangspunkt i fremstilling af cykler og symaskiner satte det kendte bilmærke i masseproduktion.

Kolding | Der går fire uger mere, før børnene i en dagsinstitution i Nr. Bjert ved Kolding kan flytte tilbage i deres institution. Den er lukket på grund af rotter.

Billund | Den Jyske Sparekasse med hovedsæde i Grindsted tabte sidste år 179,2 millioner, viser årsrapporten.

Fredericia | En 39-årig rocker fra Fredericia er blevet idømt fire års fængsel for at have solgt amfetamin.

Kolding | Fugle kan som mennesker udvikle grå stær. Deres linser i øjnene bliver langsomt mælkehvide og giver nedsat syn.