TV der bevæger dig

Syd- og Sønderjylland siger nej

Det bliver et klart nej.

Alle stemmer er nu talt op og resultatet bliver et klart nej. Syd- og sønderjyderne stemte mere nej end resten af landet.

Det ligger helt fast, at flertallet af vælgerne her i TV SYDs sendeområde siger nej. Endda meget mere rungende end resten af landet, hvor 53 pct stemte nej.

I Syd- og Sønderjylland stemte næsten 56 pct. nej. Helt nøjagtigt 55,7 pct.

Tallene herunder viser antallet af ja- og nej-stemmer.

ByJANEJ
Aabenraa1357216836
Esbjerg by1237420128
Esbjerg omegn1293215759
Fredericia1083015591
Kolding nord1079411022
Kolding syd1070213792
Haderslev1301817036
Hedensted1071514401
Horsens1837125505
Sønderborg1754121821
Tønder890311057
Varde1254313887
Vejen1622419663
Vejle Nord1379814249
Vejle Syd1341215663

Sådan faldt stemmerne:

  • Aabenraa: JA: 44,6 %. Nej: 55,4 %.
  • Esbjerg by: JA: 38,1 %. Nej: 61,9 %.  
  • Esbjerg omegn: JA: 45,1 %. Nej: 54,9 %.
  • Fredericia: JA: 41 %. Nej: 59 %.
  • Haderslev: JA: 43,3 %. Nej: 56,7 %.
  • Hedensted: JA: 42,7 %. Nej: 57,3 %.
  • Horsens: JA: 41,9 %. Nej: 58,1 %.
  • Kolding Nord: JA: 49,5 %. Nej: 50,5 %.
  • Kolding Syd: JA: 43,7 %. Nej: 56,3 %.
  • Sønderborg: JA: 44,6 %. Nej: 55,4 %.
  • Tønder: JA: 44,6 %. Nej: 55,4 %.
  • Varde: JA: 47,4 %. Nej: 52,5 %.
  • Vejen: JA: 45,2 %. Nej: 54,8 %.
  • Vejle Nord: JA: 49,2 %. Nej: 50,8 %.
  • Vejle Syd: JA: 46,1 %. Nej: 53,9 %.

De røde felter markerer stederne, hvor der er blevet stemt nej. Grønne felter markerer ja.

 

Ny og forbedret app - hent den nu
Ny og forbedret app - hent den nu
Ny og forbedret app - hent den nu