TV der bevæger dig

Repræsentantskab

TV SYD er mere end nogen anden dansk tv-station forankret i det store folkelige bagland. Hvert andet år vælges 100 aktive seere ind i TV SYDs repræsentskab.

Medlemmerne repræsenterer forskellige foreninger og organisationer i Syd- og Sønderjylland.

To gange om året mødes repræsentantskabet for diskutere TV SYDs programmer.

Det er TV SYDs bagland, der formulerer programerklæringen, som beskriver de overordnede mål for TV SYD.

TV SYDs repræsentantskab valgt i 2015.

 

Oplysningsforbund, Seer- og Lytterorganiationer (13)

AOF, Region Syd: Borghild Larholm, Vojens
AOF, Esbjerg: Ulla Pelsø, Vorbasse
LOF, Sønderjylland: Thorbjørn Philipsen, Sønderborg
LOF, Vest: Allan Flink, Christiansfeld
LOF, Vejle: Jens Jørgen Erichsen, Børkop
FOF, Midt Vest: Marianne Witte, Grindsted
FOF, Jette Aggerbeck, Hejnsvig
KLF, Kirke og Medier, Vejle: Georg Høeg, Fredericia
KLF, Kirke og Medier, Sønderj.: Erik Linden, Augustenborg
KLF, Kirke og Medier, Ribe: Knud Jensen, Ribe
ARF, Sønderj.: Hans M.S. Hansen, Vojens
ARF, Ribe: 
ARF, Vejle: Per Andersen, Kolding

 

Erhvervsfaglige organisationer (14)

Handelsstandsforen. i Syd- og Sønderj. og Handelskammeret: Bjarne Jørgensen,Aabenraa
LO, Ribe: Brian Lyst, Esbjerg
LO, Kolding afd.: Niels Moltrup Nielsen, Kolding
FTF, Region Syddanmark: Claus Lund-Olesen, Bov
DA, Sønderjylland: Ole Bang Jensen, Haderslev
Landboforeninger i Sønderjylland: Karsten Himmelstrup, Aabenraa
Det tyske mindetals Landboforening: Rikke Nim Festersen, Tinglev
Frie bønder - Levende land: Steen Bjerregaard Jørensen, Henne
Ribe Amts Familielandbrug: Per Mikkelsen, Varde
Landbrugsrådgivning Syd: Jette Jørgensen, Børkop
Landbrugsrådgivning: Preben Hansen, Vojens
Håndværksrådet: Brian Duus, Haderslev
Familie og Samfund, Region Midtjylland: Margit Lund Jørgensen, Børkop

 

Andre folkelige organisationer (20)

DIF, Vejle område: Benny Andersen, Brædstrup
DIF, Ribe område: Ole Jacobsen, Esbjerg
DIF, Sønderjylland: Vagn B. Mattson, Haderslev
DGI, Vejle Sydøstjylland: Lene Møller, Hedensted
DGI, Ribe: Mette Geil, Rødding
DGI, Sønderjylland: Kim Hahn, Vojens
DFIF, Sønderjyllandskredsen: Johnny Arnold, Sønderborg
DFIF, Sydvestkredsen: Julius Ravn, Varde
7-kanten, Den Vestjyske Amatørscene: Inge Vad Wodskou, Varde
KFUM-spejderne, Sydvestjysk Distrikt: Peter Sand Simonsen, Varde
KFUM-spejderne, Hærvejens Distrikt: Palle Jørgensen, Egtved
Den Sønderjyske Forening af Menighedsråd: Bendix Thomsen, Bedsted
Menighedsrådsforeningen for Vejle og Omegne: Erik Villadsen, Vejle
Distriktsforeningen af Menighedsråd i Kolding og omegn: Tove M. Karlsen, Kolding
Dansk Røde Kors, Ribe: Ella Hedegaard Andersen, Esbjerg
Dansk Røde Kors, Sønderjylland: Oda Papsø Løwenstein, Tønder
Dansk Røde Kors - Område Øst: Sigurd Kristensen, Vejle
ASF - Dansk Folkehjælp: Allan Truelsen, Sønderborg
ASF - Dansk Folkehjælp: Poul S. Dahl, Kolding
Sønderjysk Frivillige Brandværnsforbund: Henrik Sohl, Broager
AFIK - Antenneforeningen for Kolding: Peter Madsen, Kolding

 

Mindretal og kommuner

Sydslesvigsk Forening (1): Jens A. Christiansen, Padborg
Bund deutscher Nordschleswiger (1): Harro Hallmann, Aabenraa

Kommuner i Region Syddanmark (3)
Vest: Peder Tørnqvist, Ribe
Syd: 
Øst: Christian Haugk, Kolding.

 

Særlige medlemmer udpeget af Fondsbestyrelsen (3 - 5)

Hjemmeværnet, Totelforsvarsregion Syd: Jeanne Bo Aarhus, Odense
Boligselskabernes Landsforening, Kreds 7: Willy Frederiksen, Esbjerg
Boligselskabernes Landsforening: Poul Erik Rasmussen, Horsens

 

Støtteforeningens 36 medlemmer

Område syd:
Ingolf Skousen, Vojens
Henning Hansen, Vojens
Laurids G. Mink, Haderslev
Verner Leonhardt, Tønder
Knud Peter Levinsen, Vojens
Holger Madsen, Agerskov
Jensine Schmidt, Toftlund
Hans Jørgen Holm, Bevtoft
Ruth Holm, Bevtoft
Jens Peder Poulsen, Aabenraa
Gunnar Hansen, Haderslev
Olaf Hansen, Gram

 

Område vest:

Ingrid Sand Simonsen, Årre
Carlo Hansen, Sdr. Omme
Peter Sørensen, Brørup
Lis Jensen, Brørup
Jørgen Finn Jensen, Brørup
Ingrid Arnbjerg, Esbjerg
Ove Arnbjerg, Esbjerg
Niels Slemming, Brørup
Børge Ditlevsen, Bramming
Preben Sørensen, Brørup

 

Område øst:
Peter C. Madsen, Kolding
Tonny Andersen, Vejle
Ellen Christensen, Kolding
Aase Jespersen, Vejle
Kirsten Skjøth, Vejle
Ebbe Skjøth, Vejle
Svend Egon Christensen, Vejle
Thorkild Bertelsen, Kolding
Karin Michelsen, Kolding
Lissy Lorentzen, Vejle
Anders Sørensen, Vejle
Helle Sejdelin, Vejle
Søren Mai, Vejle
Karl Heinz Hansen, Børkop