TV der bevæger dig

AC Horsens går ind i e-sport

AC Horsens gule trøje sidder også snart på klubbens nye e-sport-spillere. Foto: Henning Bagger, Scanpix

De fleste forbinder AC Horsens med fodbold, men fremover skal klubben også kendes for konkurrencedygtige hold i Fifa, League of Legends og Counter-Strike.

AC Horsens vil ikke kun gøre sig gældende på fodboldbanen. Klubben vil også gøre sig gældende i e-sport, og har skabt tre hold i henholdsvis Fifa, League of Legends og Counter-Strike – i alt drejer det sig om 20 e-sport-spillere.

E-sport er en hastigt voksende sportsgren målt på økonomi, og der er en rigtig stor målgruppe, så det er et område, vi forventer os meget af. Vores 20 e-sport-spillere kommer til at spille i vores trøjer både nationalt og internationalt.

Kristian Nielsen, direktør, AC Horsens

Direktør i AC Horsens Kristian Nielsen oplyser på klubbens hjemmeside, at de ser store muligheder i e-sport.

- E-sport er en hastigt voksende sportsgren målt på økonomi, og der er en rigtig stor målgruppe, så det er et område, vi forventer os meget af. Vores 20 e-sport-spillere kommer til at spille i vores trøjer både nationalt og internationalt, og der er ingen tvivl om, at der er et kæmpe potentiale, som vi glæder os til at indfri, fortæller Kristian Nielsen i en pressemeddelelse

AC Horsens præsenterer klubbens e-sport-spillere ved VIP-arrangementet før søndagens kamp mod FC København.

Tryk på del og herefter "Føj til hjemmeskærm" for at oprette en genvej.

Åben browser menuen og vælg "Føj til startskærm" for at oprette en genvej.

Hent TV SYDs nye app - seneste nyt lige ved hånden
Hent TV SYDs nye app - seneste nyt lige ved hånden
Hent TV SYDs nye app - seneste nyt lige ved hånden