TV der bevæger dig

Antallet af nabohjælpere stiger kraftigt

Nabohjælp skræmmer tyve væk og binder folk tættere sammen. Foto: Thomas Bjerre-Larsen, TV SYD

Esbjerg, Varde og Vejen kommuner haft den højeste procentvise tilvækst i antal nabohjælpere i Syd- og Sønderjyllands Politikreds.

Politiets indsats for at få flere borgere til at hjælpe hinanden med at undgå indbrud i eget og naboens hjem ser ud til at have båret frugt – især i den nordlige del af Syd- og Sønderjyllands Politikreds.

Det seneste år har både Esbjerg, Varde og Vejen kommuner haft den højeste procentvise tilvækst i antal nabohjælpere i kredsen.

Stigning i nabohjælp

  • Esbjerg: 27,6 pct. til i alt 6.220 tilmeldte husstande.
  • Varde: 21,7 pct. til i alt 2.977 husstande.
  • Vejen: 19,7 pct. til i alt 2.120 husstande.

På førstepladsen ligger Esbjerg med en stigning på 27,6 pct. til i alt 6.220 tilmeldte husstande.

I Varde er antallet af borgere tilmeldt nabohjælp.dk steget med 21,7 pct. til i alt 2.977 husstande, mens tallet for Vejen Kommune er 19,7 pct. til i alt 2.120 tilmeldte husstande.

- Vi er fantastisk glade for at se den fine vækst i tilmeldte husstande, siger specialkonsulent i Kriminalpræventivt sekretariat i Syd- og Sønderjyllands Politi, Christian Østergård, i en pressemeddelelse.

Det gør helt sikkert en forskel, at så mange er tilmeldt ordningen.

Christian Østergård, Syd- og Sønderjyllands Politi

- Det gør helt sikkert en forskel, at så mange er tilmeldt ordningen. Især for de familier som slipper for at komme hjem til et gennemrodet hus, hvor der måske mangler ting, der aldrig kan erstattes. Så hver eneste tilmeldte skal have tak – og de, der endnu ikke er tilmeldt, skal opfordres til at komme med i fællesskabet – jo før jo bedre, siger han videre.

Samlet set er nu næsten 26.000 husstande i politikredsen med i Nabohjælp.

Som det fremgår af tabellen nedenfor, er der i Sønderborg Kommune flest nabohjælpere pr. 1000 indbyggere.

KommuneAntal nabohjælpere i altPr. 1000 indbyggerePlacering i SJYL
Sønderborg5303711
Haderslev367865,72
Aabenraa351459,53
Varde297759,24
Esbjerg622053,65
Vejen212049,46
Tønder173045,97
Fanø9327,38

 

Hent TV SYDs nye app - seneste nyt lige ved hånden
Hent TV SYDs nye app - seneste nyt lige ved hånden
Hent TV SYDs nye app - seneste nyt lige ved hånden